Kéz és lábbilincsben, arcát eltakarva érkezett Vizoviczki László a Debreceni Törvényszékre, ahol szerdán megkezdődött a vesztegetési pere. Az egykor a budapesti éjszakai élet császáraként ismert férfi ezúttal a sajtónak akart parancsolni: „Szégyelljék magukat! Látják, hogy nem járulok hozzá, és itt kattogtatnak. Szégyelljék magukat! Azt kívánom mindenkinek, hogy ugyanilyen helyzetbe kerüljenek egyszer.”
A vádlottak többsége civil, de rendőr, tűzoltó, pénzügyőr is van közöttük, ezért Vatai István hadbíró alezredes katonai tanács tárgyalja az ügyet. „Annyit lehet tudni, hogy szigorúan titkos az ügy. A tárgyaláson sem vehetnek részt (a sajtó – szerk. megj.), majd csak az ítélethirdetésnél, és egyebet még ezért nem mondhatok az ügyről” – tájékoztatott Futó Barnabás védő. A tárgyalást azért tartják zárt ajtók mögött, mert az eljárásra a legszigorúbb minősítés vonatkozik. Mivel a kilencvenoldalas vádirat is tele van titkosított adatokkal, a sajtó még a vádismertetésen sem lehetett jelen, és az eljárás végén az ítéletnek is csupán a rendelkező részét olvassák majd fel nyilvánosan.
A Központi Nyomozó Főügyészség tavaly augusztusban jelentette be, hogy vádat emeltek a rendőrségi vesztegetési botrány során ismertté vált ügyekben: bűnszervezetben, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt, 22 vádlottal szemben. A diszkókirálynak is nevezett Vizoviczki 2005 és 2012 között állítólag több mint 300 millió forint kenőpénzt fizetett ki a később letartóztatott rendőröknek azért, hogy szemet hunyjanak viselt dolgai felett, vagy hogy előre értesítsék őt a razziákról. A nyomozás során a nemzeti védelmi szolgálat rejtett kamerás felvételek is készített arról, ahogy Vizoviczki egyik embere átadja a pénzt a rendőröknek.
A másik ügy
A vádlottak között hét volt rendőr, köztük öt – egykor vezető beosztású – rendőrtiszt, valamint volt tűzoltó százados, pénzügyőr főhadnagy, egy önkormányzati köztisztviselő és egy közegészségügyi felügyelő is található. A Vizoviczki által irányított szórakozóhelyeken a könyvelés sem ment törvényesen. Ezért költségvetési csalás miatt novemberben is indult egy büntetőper a Fővárosi Törvényszéken.
Az ügyész akkor három órán át ismertette a vádiratot, amelyben az áll: Vizoviczki több társával együtt már az 1990-es években is megtévesztette az adóhatóságot. Az általuk üzemeltetett vendéglátóhelyeken nem adtak számlát és irreális árakkal dolgoztak.
„Már az 1990-es évektől korrupciós kapcsolatot épített ki a BRFK, illetve a Budapesti Rendőr-főkapitányság V. kerületi kapitánysága állományába tartozó több, részben vezető beosztású rendőrrel. Igyekeztek elérni, hogy az elsőrendű vádlott érdekeltségében álló szórakozóhelyeken, lehetőség szerint ne legyenek ellenőrzések, abban az esetben, ha mégis ellenőrzésre kerül sor, értesítsék az elsőrendű érdekeltségi körét” – ismertette Kovacsics Gábor, a Központi Nyomozó Főügyészség ügyésze.
A két vádirat alapján összesen 331 bűncselekmény elkövetése róható a vádlottak terhére. Vizoviczki Lászlót, mint a bűnszervezet vezetőjét akár 25 év szabadságvesztésre is ítélhetik.