A Jobbik úgy és annyiszor váltott gúnyát, hogy ember legyen a talpán, aki ki tud igazodni azon, hogy valójában mit is képvisel a magát most éppen konzervatívként meghatározó párt, élén a korábban antiszemita kijelentést tett Gyöngyösi Mártonnal – írja a XXI. Század Intézet.
Mondani kellene valami értelmeset Magyarországról a baloldal pártjainak, de jelenlegi állapotukban ez igen nehéz lesz – világít rá az elemzés. A rendszerváltást követően, utódpártiságából adódóan az MSZP rendelkezett a legnagyobb társadalmi beágyazottsággal, amely lehetővé tette számára, hogy megnyerje az 1994-es választást és a volt nómenklatúra erői visszatérjenek a hatalomba. 2006-ot, majd 2010-et követően azonban a párt mélyrepülésbe kezdett. Társadalmi bázisa jelentősen megfogyatkozott, ráadásul meghatározó politikusok intettek búcsút a szocialistáknak. Jelenleg a parlamentbe jutásért is nagyon meg kellene dolgoznia a pártnak. Ennek egyik oka, hogy az elmúlt időszakban az MSZP összevissza beszélt a szociális juttatásokról, meg a bevándorlásról, a kerítésről, a határon túli magyarokról, az ÁFA mértékéről, az oktatásról. Gyakorlatilag mindenről, ami véletlenszerűen éppen eszükbe jutott.
Nem fest túl jól az LMP háza tája sem – olvasható az elemzésben. A Lehet Más a Politika annyiszor próbált zöld lenni, hol globálisan, hol lokálisan, hogy mára elfogyott. Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője a kispártok mélyrepülésének okát elsősorban abban látja, hogy nincs megbízható vezető, nincs hiteles mondanivaló ezen alakulatoknál. „A baloldal üres. A tartalomhoz pedig megújulás szükséges. Szervezeti és személyi is egyben.” – állapítja meg.
A kis pártoknak tehát valójában nem „csak” a kormányt, de nem is Gyurcsány Ferencet kell először legyőzniük, hanem a saját kisszerűségüket – áll az intézet elemzésében.
Fotó: Máté Krisztián/Magyar Nemzet