A liftajtóra ragasztott plakát emlékeztet a klímára vonatkozó szabályokra az egyik óbudai társasházban. „Itt gondolom arra referál, hogy ne kívülről folyjon az autókra vagy esetleg mittudomén' az emberek nyakába, gondolom én így lehet ezt értelmezni” – magyarázza az egyik lakó.
Feltehetően sok a panasz, ezért is írták ki: akinek klímája van, gyűjtse össze a kifolyó vizet. -
- Lakó: Engem nem érint csókolom!
- Riporter: Nem itt lakik?
- Lakó: De! Én itt lakom, csak mi az erkélyre tettük a klímát.
- Riporter: És hová folyik?
- Lakó: Az erkélyre, egy vödörbe, mikor megtelik, akkor virágot locsolunk róla meg egyebek.
Az egyik lakó arra hivatkozik: akit zavar a csöpögő víz, az a külső járda helyett, közlekedjen inkább az árkádok alatt. „Na de kérdem én: hogy azért 40 fokban, idős emberek, kisgyerekek, de nem csak idős emberek, mi is, ki tud meglenni légkondi nélkül?” – tette fel a kérdést.
A klímákból kifolyó vizet tilos az utcára engedni, ám ezt a legritkább esetben tartják be a tulajdonosok. Ahol nincs erkély, ott máshogyan nem is tudják megoldani az elvezetést.
„Nagyon szűk a terület, ahol a jogszabály engedi, de hát ugye járunk a városban és látjuk, hogy ettől függetlenül nagyon sok helyre felkerül. Nagy probléma, hogy a régi építésű házakban nem alakítottak ki neki helyet ugye, az új építésűekben már kötelező a klímáknak valamilyen helyet biztosítani. Tehát a klímaváltozás miatt, ahogy melegszik az idő egyre több igény van a klímákra, igazán válasz nincs, a homlokzaton kívül a társasházi törvényt is figyelembe kell venni ugyanis a szomszédok kétharmadának írásos hozzájárulása szükséges a felszereléshez” – tájékoztatott a FEROX Ingatlankezelő cégvezetője, Breuer András.
Ha a légkondit szakszerűen tette fel a szerelő, a kifolyó víz nem veszélyes. Jóllehet, a panaszos lakók közül sokan attól tartanak: mérgező a folyadék.
„A klímából távozó cseppvíz néven ismert csapadékvíz az tulajdonképpen a levegő páratartalma kicsapódva, ugyanis hűtés során a levegő páratartalma elkering egy hideg fémfelületen és ott kicsapódik, azért kell elvezetni, mert egyébként ugye a falon folynánk. Az elvezetésre vonatkozó szabályokat az illetékes építésügyi hatóságnál, az aktuális önkormányzatnál vagy esetleg a ház közös képviseleténél lehet megkérni. A víz abszolút nem mérgező, hiszen a levegő páratartalmáról beszélünk, ami ki van csapódva” – mondta az MM Klíma Kft. szerelője, Meggyes Medárd.
A klímaberendezéseket senki nem ellenőrzi. Aki szabálytalanul vagy engedélyek nélkül szerelteti fel a berendezést legfeljebb a szomszédok jóindulatára számíthat. Ha a víz vagy a zaj zavaró, gyakran bejelentést tesznek a lakók.