A tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet kihirdetése után, 2015. szeptember 16-án több százan gyülekeztek a Röszke–Horgos közúti határátkelőhely szerb oldalán.
A Magyarországra belépni akaró, kezdetben békés tömeg idővel agresszívvá vált, a kerítést be akarta dönteni, majd néhányan kövekkel dobálták meg a magyar oldalon felsorakozott rendőröket. Akik közül többen megsérültek.
Az összecsapások egyik vezéralakja a Cipruson élő Ahmed H. aki a kordon bedöntésével, az egyenruhások megtámadásával fenyegetőzött.
Ahmed többször is megafonnal beszélt a tömeghez, több alkalommal maga is dobált a rendőrök felé, majd az átkelőt lezáró kapu kinyitását követően illegálisan magyar területre lépett, később visszatért a szerb oldalra, és csak három nap múlva fogta el a TEK.
A Szegedi Ítélőtábla tavaly szeptemberben jogerősen öt év börtönre ítélte és 10 évre kitiltotta Magyarországról.
Most azonban ő perel, mégpedig a Miniszterelnöki Kabinetirodát a 2017-es nemzeti konzultáció miatt.
„Ez az előkészítője volt a 10 éves büntetésemnek a helybenhagyására és a fixálására, hogy az jogerős legyen” – mondta Ahmed H, aki ezt a nemzeti konzultációra értette. Bár többszöri bírói és ügyvédi kérdésre sem tudta megmondani, hogy pontosan miért is perel.
Arról beszélt, hogy általában a sajtóban volt róla szó, terroristaként mutatták be, ez terjedt róla a börtönben is, és arra utalt, hogy valamilyen módon erre erősített rá, hogy a konzultációba is szerepelt a neve.
– Azt mondták rólam, hogy terrorista vagyok.
– Hol van itt ez leírva?
– Nincs beleírva – mondta Ahmed.
A Miniszterelnöki Kabinetiroda jogi képviselője szerint a felperes azt sem tudja, hogy miért indította meg a pert.
„Ebből az is következik, hogy minden sérelem, amit előadott, hogy őt érte az semmilyen összefüggéssel nincsen a per tárgyával” – mondta Balsai István, aki ezért a kereset elutasítását kérte.
A Fidesz kommunikációs igazgatója szerint a magyar baloldal még mindig a terrorista mellett áll ki.
„Ahmed H. egy terrorista, őt a magyar bíróság jogerősen elítélt terrorista cselekmények miatt. Ez az az ember aki a magyar határt védő rendőrökre rátámadt. Ez az az ember aki egy felhergelt tömeget, illegális bevándorlókat át akart hozni Magyarországra a határzáron keresztül. Egy fizikai támadást vezényelt. Felháborítónak tartjuk azt, hogy a magyar baloldal, korábban is és most is, egy terrorista mellett áll ki, a magyar határt védő rendőrökkel szemben” – nyilatkozta Hidvéghi Balázs.
A Nézőpont Intézet elemzője emlékeztetett: a Soros Györgyhöz köthető szervezetek többször is felléptek Ahmed H védelmében.
„Ahmed H. pere. illetve Ahmed H. egyfajta védelme civil jogi aktivisták által történő védelme is azt bizonyítja, hogy Soros György legfontosabb érdeke továbbra is az, hogy a magyar kormány bevándorláspolitikáját hiteltelenítse nem csak Magyarországon, hanem a különböző nemzetközi fórumokon is” – mondta Tóth Erik.
A mostani, polgári perben február elsején várható elsőfokú ítélet.