Utat avattak csütörtökön a román–magyar határon, Gyula közelében. A romániai Nagyzeréndet és a magyarországi Dénesmajort összekötő, 8,7 kilométer hosszú útszakasz 2,5 millió euróból épült, melynek közel 80 százaléka uniós támogatás. Ma még Nagyzeréndről és a többi, Fekete-Körös menti településről 50-60 kilométeres kerülővel lehet csak eljutni Gyulára, ha a határátkelő is elkészül, ez távolság a negyedére csökken.
Gyula polgármestere elmondta: az első világháború előtt még 30 település tartozott a város gazdasági érdekkörébe, ezt a trianoni békediktátum elvágta, és mindössze hat település maradt a magyar oldalon. „Azokat az egykor virágzó gazdasági-kulturális-társadalmi kapcsolatokat segít majd újraépíteni ez az út, amik akkor megvoltak” – fogalmazott Görgényi Ernő.
Míg Nyugat-Európában, például Belgium és Hollandia határán másfél kilométerenként van átkelőhely, addig Magyarországon átlagosan 25 kilométerenként. Márpedig ez hazánknak és a környező országoknak is versenyhátrányt jelent. Ezen az átkelőn 200 ezer fős utasforgalomra számítanak, de a mezőgazdasági járművek is használhatják majd.
A kormány az elkövetkező másfél évben 51 határátkelő építését tervezi. Ez mintegy 123 milliárd forintba kerül, melyet hazai és uniós forrásból biztosítanak majd – jelentette be az ünnepségen a külgazdasági államtitkár. „Azáltal, hogy újabb határátkelőket és újabb határkeresztező utakat építünk, egész országrészeknek adjuk vissza a gyorsabb fejlődés lehetőségét” – fogalmazott Szijjártó Péter.
A magyar kormány az engedélyezési eljárások lerövidítése érdekében államközi szerződéseket fog kötni a szomszédos országokkal, Szlovéniával és Szlovákiával már meg is kezdődtek a tárgyalások.