Közös sajtótájékoztatón tiltakoztak a baloldali összefogás pártjai a pedagógusok életpályamodelljéhez köthető minősítési rendszer ellen. A szocialisták korábbi oktatási minisztere azt mondta, érthetetlen, hogy az életpályamodell szerint a pedagógusok 14 év oktatói munka után csak akkor kerülhetnek magasabb fizetési kategóriába, ha tanári pályájuk során összegyűjtött óravázlataikat és módszereiket feltöltik az Oktatási Hivatal honlapjára. A kiemelt kategóriába kerüléshez pedig szakvizsga is kell.
„Ismert pedagógusok bojkottálják a megoldást, a szakszervezetek sztrájkbizottságot alakítanak, rengetegen felháborodtak. A most bevezetett minősítési rendszer rossz. Ugyanarra a kaptafára megy, mint az egész oktatáspolitika, abnormálisan túlközpontosított, nevetségesen bürokratikus és nem hatékony” – fogalmazott Hiller István.
A köznevelési államtitkár a tanfelügyeleti rendszer bevezetéséről szóló konferencián azt mondta, az egységes minősítéshez elengedhetetlen a pedagógusportfóliók feltöltése. „A pedagógustársadalom elég jelentős része teljességgel leszokott arról, hogy óravázlatot készítsen, mi több, ahogy hallom, a tanmenetkészítésnek sem értik sokan a lényegét” – tette hozzá Hoffmann Rózsa.
Az államtitkár szerint az ellenzék veszélyes játékot űz, mert feleslegesen hergeli a pedagógusokat és a közvéleményt. „Ezek a megnyilvánulások arról szólnak, mintha valami borzalmas kötelező méltánytalanság történne. Épp ellenkezőleg, jelentkezni lehet rá és az előmenetelüket szolgálja” – fejtette ki Hoffmann Rózsa.
A köznevelési államtitkárság adatai szerint a 25 ezer érintett tanár, tanító közel harmada már regisztrált a portfóliófeltöltésre. Az új minősítési rendszert a tervek szerint 2017-re fejezi be az Oktatási Hivatal.