Na, amiért ezt most valójában ideteszem, az azért van, mert készül valami meglepetés
– ezzel a szöveggel posztolt Gyurcsány Ferenc a közösségi oldalán. A DK elnöke ugyanazon a napon rakta ki ezt a posztot, amikor arról döntöttek a DK vezetői, hogy Leel-Őssy Gábort kizárják a Demokratikus Koalícióból.
Leel-Őssy Gábort, a DK egyik alapító tagját zárta ki a DK, ugyanis többször is hangot adott véleményének, hogy Gyurcsány Ferencnek le kellene mondania elnöki posztjáról, a júniusi önkormányzati és európai parlamenti választásokon elért eredmények miatt. Hozzátette, hogy Gyurcsány Ferenccel a DK már semmit nem fog elérni a magyar politikában.
A Demokratikus Koalíció Etikai Bizottsága még augusztus elején vizsgálta meg Leel-Őssy Gábor beadványát, amelyben etikai eljárást kezdeményezett a párt elnöke, Gyurcsány Ferenc ellen. Augusztus 15.-én csütörtökön tartott a DK egy pártgyűlést, ahol Leel-Őssy Gábor pártból való kizárásáról döntöttek. A helyi etikai bizottság a kizárásra vonatkozó határozatát azzal indokolta, hogy Leel-Őssy Gábor magatartása súlyosan sértette a párt politikáját és működési elveit.
A Magyar Narancs tudósításából kiderült, hogy több párttag meghívót sem kapott az eseményre, majd odaérkezve megdöbbenéssel értesültek arról, hogy már nem tagjai Gyurcsány Ferenc pártjának, így nem is voksolhatnak az ülésen.
„Aki nincs rajta a listán, az nem tagja a DK-nak” – ezekkel a szavakkal tudatta a változásokat a taggyűlés kezdete előtt Varju László, a DK alelnöke – írta meg a lap.
A demokratikus folyamatoknak a nyoma sem volt meg a Demokratikus Koalíció rendezvényén, erről a Szent István intézet igazgatója beszélt a Vezércikkben.
Az embernek az jutott eszébe, amikor olvasta ezt a Magyar Narancs leírást erről a bizonyos ülésről, mint a ’45 utáni írások, amikor a kommunista párt helyi szervezetei alakultak és akkor berángattak innen valakit, aláírattak azzal, egy kicsit leitatták… Tehát, minden volt, csak a demokratikus eljárási folyamatoknak a betartása nem
– hangsúlyozta Máthé Zsuzsa.
A DK-ból kizárt politikus szerint a párt az EP-választások után valóságos zuhanórepülésbe kezdett.
A botrányról Rotyis Bálint, a Nézőpont Intézet elemzője nyilatkozott a Híradóban.