Egyhangúan fogadta el az Egyesült Államok szenátusa a három hetes ideiglenes költségvetést, amivel újranyithatnak a 35 napja leállt kormányzati szervek. Mintegy 800 ezer dolgozó kényszerült szabadságra menni vagy fizetés nélküli munkára, mert Donald Trump nem tudott megegyezni a demokratákkal az amerikai-mexikói határfal ügyében. Az amerikai elnök 5,7 milliárd dollárt követel a Kongresszustól a fal finanszírozására, ezt a demokraták nem hagyták jóvá.
Az amerikai történelem leghosszabb leállása miatt csökkent az elnök népszerűsége, az egyre nagyobb nyomás hatására Trump pénteken ideiglenesen megállapodott a törvényhozókkal, hogy február 15-ig újraindulhatnak az intézmények. Hozzátette ugyanakkor, amennyiben a határkérdésben nem sikerül megegyezniük, ismét befagyaszthatja a finanszírozást, vagy rendkívüli állapot kihirdetve a hadsereg büdzséjéből fedezheti a fal építését.
„Köszönöm szépen, amerikai polgártársak. Büszkén jelentem, hogy ma sikerült megegyeznünk a kormányzati intézmények újraindításáról. Köztudott, hogy nagyon erőteljes alternatíva is van a kezemben, de ezen a ponton nem szeretném alkalmazni. Remélhetőleg nem lesz rá szükség. Szeretném megköszönni a lenyűgöző szövetségi dolgozóknak és családjaiknak, akik kivételes odaadást tanúsítottak ezekben a nehéz időkben. Csodálatos emberek, fantasztikus hazafiak vagytok”– nyilatkozta az elnök.
Trump twitter-bejegyzésében hozzátette, mostani döntése nem az engedmény, hanem az több millió érintett állampolgárról való gondoskodás jele.
A Szenátus demokrata párti frakciójának vezetője a szavazás után úgy nyilatkozott, a leállásért az elnök a felelős, aki tudhatta, hogy ez a módszer a kezdetektől veszett ügy volt.
„Az amerikaiak nem szeretik, ha felforgatják a kormányzati dolgozók életét egy politikai vita miatt. Országszerte minden dolgozó együtt érzett a szövetségi alkalmazottakkal, és döbbenten követték figyelemmel, hogy az elnök mit tesz velük. Remélhetőleg az elnök tanult a hibájából”– véli Chuck Schumer demokrata szenátor.
Trump enyhüléséhez elsősorban az vezetett, hogy a leállás már az amerikai légiközlekedésben is egyre nagyobb fennakadásokat okozott. A new york-i La Guardia repülőtéren minden járatot töröltek és számos légikikötőben késések voltak miután a dolgozók többsége betegszabadságot ki. Csütörtökön a légiközlekedési dolgozók szakszervezete arra figyelmeztetett, a kialakult helyzet veszélyt jelent a közlekedés biztonságára. Egy másik érintett szervezet, az FBI igazgatója ugyancsak felháborodott videót tett közzé a szerinte döbbenetes és igazságtalan leállással kapcsolatban.
Az elnöki döntést sokan a demokrata többségű képviselőház elnökének győzelmeként értelmezték. Nancy Pelosi továbbra is elhatárolódik a fal építésétől, de a határvédelemről kész vitázni.
„Az a fontos, hogy ma tettünk egy lépést előre, afelé, hogy megvitassuk a határvédelem legjobb módját. Én ezt nem tekintem hatalmi játéknak”– mondta Nancy Pelosi.
A mostani intézkedéssel még nem lélegezhetnek fel teljesen a szövetségi dolgozók. A törvényhozókra kemény viták várnak a következő három hétben, hiszen az elnök továbbra is ragaszkodik a fizikai határzárhoz. Egyelőre azonban Donald Trump biztosította a dolgozókat, hogy a két hónapja elmaradt fizetésüket mielőbb meg fogják kapni.