Varga Mihály az interjú elején leszögezte, hogy hiába kérte erre korábban Karácsony Gergely főpolgármester, nincsen szándékában lemondani a pénzügyminiszteri pozícióról. Hozzátette: még ha le is mondana, Karácsony Gergely akkor sem mentesülne a törvények betartatása alól. A főpolgármester szerint ugyanis a magyar kormány "ellopja Budapest pénzét, amikor az államkincstár inkasszóval leemeli a főváros számlájáról a szolidaritási hozzájárulásnak azt a részét, amit az önkormányzat nem hajlandó az államkasszába befizetni". Varga Mihály tisztázta a kérdést: a Kúria, vagyis a magyar igazságszolgáltatás legfelső fóruma úgy határozott: a főváros részben sem mentesülhet az adófizetés alól, az államkincstár erre alapozva határozott decemberben az inkasszó mellett - fogalmazott.
A korábban hosszú ideig - egy részét még továbbra is - visszatartott uniós források kapcsán elmondta, hogy Magyarország teljesítette a plusz feltételeket, amiket a kifizetéshez kötöttek Brüsszelben, mégsem történt előrelépés.
„A folyamat az utóbbi hetekben felgyorsult, így január 17-éig 520 milliárd forint megérkezett az eddig visszatartott forrásokból. Most azon dolgozunk, hogy a még blokkolt források kifizetése is megtörténjen"
- árulta el a pénzügyminiszter.
Az interjú során természetesen szóba került az infláció kérdése is, amit nagy küzdelem árán tudott letörni a magyar kormány az előző év végére. Tavaly januárban 25 százaléknál is magasabb volt a mutató, ami decemberre 5,5 százalékra esett. Vagyis leszorítottuk az inflációt, de folytatnunk kell a munkát. Becsléseink szerint idén 5,2 százalék lehet az éves infláció - mutatott rá Varga Mihály.
A pénzügyminiszter kiemelte, hogy még a nemzetközi becslések is az Unió élmezőnyébe várják az idei magyar GDP-adatot és úgy számolnak, 3,6 százalék lehet a gazdasági növekedés.
A februárban érkező 13. havi nyugdíjról elmondta, hogy a 2,5 millió érintett együttesen nagyjából 520 milliárd forinthoz jut. „Az igaz, hogy a kifizetésnek most nincs feltétele, de korábban volt: vissza kellett állítanunk a 13. havi nyugdíjat, azt ugyanis a Gyurcsány Ferenc vezette baloldal a kétezres évek végén egy tollvonással elvette" - emlékeztetett a miniszter.
A teljes interjú IDE KATTINTVA érhető el, amelyben beszél még Varga Mihály nindzsakormányzásról, nyugdíjprémiumról és a Pénzügyminisztérium várható költözéséről.