Németországról szól 2020 második féléve az Európai Unióban. A 27 tagú közösség legerősebb gazdaságú és legnépesebb országa nehéz időszakban, a koronavírus-járvány idején vette át az unió elnökségét Horvátországtól.
A német kormánynak egyszerre kell kezelni az unió és saját országa gazdasági bajait, amit a helyreállítási alap hivatott megoldani, elfogadtatni velük a következő hét évre szóló közös költségvetést és figyelni az Európán kívüli világ kihívásaira.
Kína egyszerre versenytárs és stratégiai partner. Annak érekében sikeresek legyenek a kapcsolataink és hatékonyan képviseljük az európai érdekeket, Európának döntő mértékben azonos hangon kell szólnia. Az EU 27 tagországának csak együtt van elegendő súlya ahhoz, hogy megfelelő egyezményeket kössön Kínával - mondta a német kancellár, megemlítve, hogy az emberi jogok betartásáról és Hongkong önkormányzatiságának tiszteltben tartásáról is tárgyalni kell Kínával
- mondta a német kancellár, Angela Merkel.
Arról a főleg az európai baloldal által napirenden tartott kérdésről pedig még csütörtökön beszélt a kancellár, hogy a jogállamiság és az EU-s költségvetési támogatási pénzalapok ügyének összekapcsolása igen fontos ügy, és szerepel a német soros elnökség munkaprogramjában. Azonban ahhoz, hogy az alapokat összekössék a jogállamisággal, illetve az alapok forrásainak jogállami elköltésével, először a pénzügyi alapokról kell megállapodni.
A kancellár azt is hangsúlyozta, hogy a migráció és az uniós menekültügyi rendszerének reformja is fontos elem a német uniós elnökség munkatervében.
HírTV