Szigorú biztonsági intézkedések mellett, ünnepi parádéval iktatták be Brazília első jobboldali elnökét. A beiktatási ceremónián tucatnyi állam-és kormányfő jelent meg, köztük európai részről a portugál elnök és Orbán Viktor, magyar miniszterelnök is tiszteletét tette.
A 63 éves Jair Bolsonaro korábban hét ciklust töltött a kongresszusban, októberben választották meg a hagyományos politikai pártokból kiábrándult választók, ezzel ő lett az első jobboldali elnök a három évtizede véget ért diktatúra óta. Nem titkoltan a régi rezsim híve, ezért kritikusai egy autoriter kormányzástól tartanak. Bolsonaro azonban a beiktatási beszédében a demokrácia megerősítésére tett esküt, és kiemelte, választása megszabadította az országot a szocializmustól.
„Ez a mi zászlónk, és soha nem lesz újra vörös!” – mondta az álllamfő, utalva a Munkáspárt vörös színeire.
A volt katonatiszt elitellenes, populista kampányában többek között a korrupció és a szervezett bűnözés letörését, a gazdaság fellendítését, strukturális reformokat és a költségvetési hiány lefaragását ígérte a legnagyobb latin-amerikai országban.
„Vissza fogjuk állítani a rendet ebben az országban. Tisztában vagyunk a hatalmas felelősséggel és a megannyi kihívással, amivel szembe kell néznünk. Tudjuk, merre akarunk tartani, és tudjuk milyen lehetőségei vannak Brazíliának” – mondta Bolsonaro.
A frissen felesküdött elnök minden társadalmi rétegnek ajánlott valamit: a közbiztonságot azzal javítaná, hogy enyhítene a fegyvertartási szabályokon: minden büntetlen előéletű brazil birtokolhat majd lőfegyvert. Az őt támogató keresztény csoportok kérése alapján pedig megakadályozza majd az abortusz-törvény enyhítését. Migrációellenes politikája nyomán első lépésként kilépteti majd Brazíliát az ENSZ globális migrációs csomagjából. A közvélemény-kutatások alapján a lakosság nagy része pozitív várakozásokkal tekint az új kormány megalakulására.
„Remélem, csökkenteni tudja a korrupciót, vagy akár teljesen megszünteti azt. Ez a legfontosabb. Egy vadonatúj Brazíliát várunk” – mondta egy brazil állampolgár.
Befektetők azt remélik, Bolsonaro a szabad piac melletti elköteleződésével újraéleszti majd a brazil gazdaságot. Környezetvédelmi aktivisták ugyanakkor attól félnek, hogy az új elnök ki fog hátrálni az Amazoni esőerdő védelme mögül, és a fegyverhasználat enyhítése csak még több gyilkosságot fog eredményezni.