Az Alkotmányvédelmi Hivatal vezetőjével érkezett a rendészeti államtitkár a nemzetbiztonsági bizottság ülésére. A tanácskozáson részt vett az országos rendőrfőkapitány is. A képviselők az ukrán háborús helyzetről és a kárpátaljai magyarság katonai szerepvállalásáról kérdezték a meghívottakat.
A testület szocialista elnöke szerint Ukrajnában elhúzódó háborúra kell számítani, a mozgósítás pedig súlyosan érinti a kétszázezer kárpátaljai magyart. „Egyelőre semmi jel nincs arra, hogy a magyar nemzetiségűeket nagyobb arányban hívnák be, de már ez is probléma, a számarányoknak megfelelő behívó is kockázatot jelent, nagyon durva helyzetben kell helytállniuk. Látható, hogy az ukrán hadsereg válságos állapotban van azon a területen, mert minden ott harcoló, így a magyarok is, komoly veszélynek van kitéve” – fogalmazott Molnár Zsolt.
A testület fideszes alelnöke azonban azt mondja, Kárpátaljáról arányaiban több embert hívnak be, mint Ukrajna más területeiről. Németh Szilárd közös európai fellépést sürget. „Nagyobb arányban történik a behívók kézbesítése, mint Ukrajna más területein. Ez nem csak a magyarokat érinti, a Kárpátalján élő valamennyi nemzetiség problémája, a ruszinoknak és a románoknak is ügy Kérdésemre, hogy a lengyeleket is érinti-e, azt a választ kaptuk, hogy igen. Érdemes lenne elgondolkozni uniós kontextusban ennek a kérdésnek a megválaszolására” – mondta a bizottság alelnöke.
A Jobbik szerint a kormánynak el kell érnie, hogy egyetlen magyart se sorozzanak be katonának Ukrajnában. „Nem ahhoz kell ragaszkodni, hogy arányosan sorolják be a kárpátaljai magyarokat, hanem ahhoz kell ragaszkodni, hogy egyetlenegy magyart se áldozzanak fel. Főleg egy olyan kormány ne áldozzon föl, amelyik évtizedek óta porig alázza kisebbségeit, természetesen a magyart is. Kizsákmányolja, huszadrangúnak tarja őket, viszont a háborúba az első sorban szeretné őket beáldozni” – nyilatkozta Mirkóczki Ádám
A rendészeti szervek egyelőre nem tartanak attól, hogy Ukrajnából menekülthullám indulna el Magyarországra.