Golyóálló mellényes, maszkos, géppisztolyos őrök, illetve a TEK emberei kísérték a vádlottakat a Prisztás-gyilkosság perújítási tárgyalására. A nyilvánosságot kizárták a tárgyalóteremből, csupán egy zárt láncú videórendszeren keresztül lehetett követni az eseményeket. Razzia című műsorunk úgy tudja, hogy a korábbinál is szigorúbb biztonsági intézkedéseket a Portik Tamás szökéséről szóló operatív információ indokolta.
Az elsőrendű vádlott a korábbihoz képest jelentősen megváltozott külsővel, hosszú hajjal, szakállal szemmel láthatóan lefogyva érkezett. A perújítás első tárgyalási napján a vádlottak nem tettek vallomást.
"-Portik urat kérdezem, hogy kíván-e vallomást tenni?
- Nem követtem el a bűncselekményeket, kérem, mentsen fel a tisztelt bíróság!"
- Hatvani úr kíván-e vallomást tenni?
- Én is csak annyit kívánok mondani a bűncselekmény kapcsán, hogy ez az egész egy koncepciós eljárás..."
A Prisztás-per 2013 májusában kezdődött a Fővárosi Törvényszéken. A vádirat szerint az egykori olajmaffiózó Portik Tamásnak, és az éjszakai életből ismert, több szórakozóhelyet is üzemeltető Prisztás Józsefnek is ugyanaz a férfi, az alvilág pénztárosának tartott Lakatos András tartozott. A jelenlegi jogerős ítélet szerint Portik és Prisztás nem tudtak megegyezni, ezért Portik megbízta testőrét, Hatvani Istvánt, hogy végezzen a milliárdos üzletemberrel.
A vállalkozót 1996. november elsején, egy bicikliről lőtték fejbe a III. kerületi Ladik utcában. A jogerős ítélet 19 évvel később, 2016 májusában született meg, amelyben Portik Tamást felbujtóként 11 év fegyházra ítélték, a gyilkosságot végrehajtó Hatvani pedig tíz évet kapott. A Fővárosi Ítélőtábla ezután új eljárást rendelt el, a vádlottak büntetését pedig 15 évre emelték. Az ügyben 2017 végén állt be fordulat, ekkor ugyanis a Fenyő-gyilkosság és az Aranykéz utcai robbantás miatt életfogytiglanira ítélt Jozef Rohác magára vállalta a gyilkosságot.
A perújítási tárgyaláson a védelem egy fegyverszakértő, valamint a tanúk ismételt meghallgatását indítványozta, a másodrendű vádlott ügyvédje pedig kérte a védence büntetésének félbeszakítását is, amit azonban a bíróság elutasított.
A bíróság úgy ítéli meg, hogy ezen a pontján az eljárásnak, épp hogy csak a kezdetén, nincsen oka arra, hogy a büntetést félbeszakítsa
– mondta Laczó Adrienn, bíró. Az ügyvédek elsősorban Jozef Rohác részletes vallomására voltak kíváncsiak, ezért indítványozták az ő meghallgatását is.
Elég nehéz a bizonyításban előrehaladni, míg Jozef Rohác vallomását alaposan meg nem ismerjük. Kitűzzük a következő tárgyalást, önöket szeretném személyesen előállítani, de Jozef Rohácot távmeghallgatás keretében fogjuk ide bekapcsolni
– mondta a bírónő. A következő tárgyalást június 14-re tűzte ki a bíróság, amikor a tervek szerint meghallgatják Jozef Rohácot. Amennyiben a bíróság bizonyítottnak látja a szlovák bűnöző beismerő vallomását, fel kell mentenie a jogerősen elítélteket.