A gyártó bejelentése szerint a magyar Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet a III. fázisú vizsgálat időközi eredményei alapján adott engedélyt a Convidecia felhasználására.
A CanSinoBIO – az amerikai Johnson & Johnson oltóanyagához hasonlóan – egyadagos vakcina, amelyet jelenleg Kínán kívül Pakisztánban és Mexikóban engedélyeztek. Az oltóanyag a tájékoztatás szerint virálisvektor-alapú, azaz magát a koronavírust vagy a darabjait nem tartalmazza, csak a tüskefehérjéje előállításához szükséges genetikai információt, technológiáját tekintve tehát a brit-svéd AstraZenecához és az orosz Sputnyik V-hez hasonlítható. A Pharmaceutical Technology című szakportál szerint az oltóanyag előnye, hogy nincs szükség hozzá mélyhűtésre:
a vakcina 2 és 8 Celsius közötti hőmérsékleten tartva stabilan és biztonságosan szállítható, illetve tárolható.
A Convidecia márkanevű vakcinát Kínában még tavaly júniusban engedélyezték katonai használatra. A Bloomberg hírügynökség kutatásokra hivatkozva korábban azt írta:
az oltóanyag eddigi vizsgálatok alapján 65,7 százalékos hatásosságú, de 90,9 eséllyel előzi meg a komolyabb megbetegedést.
A kínai hadsereg és a tiencsini székhelyű biotechnológiai vállalat által közösen kidolgozott oltás tehát rendkívül hatékonynak bizonyult a koronavírus okozta tünetek enyhítésében. Az utolsó, harmadik fázisú klinikai teszteket 30 ezer fő résztvevővel és további 101 koronavírus-fertőzöttel végezték el. A Pakisztánban elvégzett kutatásból származó adatok szerint az oltóanyag a tünetek megelőzését tekintve 74,8 százalékos hatékonysággal bír, a súlyos betegségek kialakulása pedig 100 százalékban elkerülhető az ezzel. vakcinával beoltottak esetében – idézte a Reuters hírügynökség a pakisztáni egészségügyi minisztert.
Az Ad5-nCoV elnevezésű vakcinát Kínában már alkalmazzák, februárban pedig Mexikóban és Pakisztánban is jóváhagyták sürgősségi felhasználásra.
Pakisztánban egyébként március 25-ére várják az első, tízezer dózist tartalmazó vakcinát. Azt egyelőre nem tudni, Magyarországra mikor érkezik az oltóanyagból.
Sajtóértesülések szerint Marcelo Ebrard mexikói külügyminiszter tavaly decemberben írt alá keretmegállapodást a CanSinoBIO-val, miszerint a vállalat 35 millió adag oltóanyagot fog küldeni a közép-amerikai államba. Mexikó februárban kapta meg az első szállítmányt, mintegy kétmillió adagot. Tavaly októberben a kínai vállalat Indonéziával is megállapodást kötött százezer adag megküldéséről, valamint további 15-20 millió vakcina szállításáról. Szintén tavaly ült tárgyalóasztalhoz a CanSinoBIO Malajziával is:
az ázsiai országba idén februárban érkezett meg 3,5 millió vakcina, továbbá a koronavírus elleni oltóanyag közös fejlesztéséről és gyártásáról is szó esett.
A klinikai vizsgálatokat Pakisztánban, Mexikóban, Oroszországban, Chilében és Argentínában végezték, melyek során nem jelentettek súlyos mellékhatásokat. Az oltóanyagot Chen Wei, a kínai katonai orvostudományi akadémia kutatójának segítségével fejlesztették ki.
HírTV, Magyar Nemzet