„Ma Dömötör Csaba ismertette az első két felvetést, az első két kérdést a nemzeti konzultációból, mely a sorozatosan megítélt kártérítési perekre vonatkozik az úgynevezett börtönbiznisz néven elhíresült magyarországi gyakorlatra. A kormány azt a kérdést teszi fel, hogy támogatják vagy ellenzik a magyarok az ilyen kártérítési perek lehetőségét. Mi ad lehetőséget arra, hogy a börtön körülmények okán egyáltalán pereljenek a rabok?”
- kérdezte Földi-Kovács Andrea műsorvezető.
„Valóban van ilyen lehetőségük a raboknak, de egy kicsit hadd lépjek vissza, mert a nemzeti konzultációnak azért van egy széles társadalmi jelentősége. Azt gondolom, hogy egy kormány akkor jár el helyesen és akkor működik jól, ha a kormányzását az emberekkel együtt az emberek véleményére alapítja és ezért fontosak a nemzeti konzultációk, főleg, amikor olyan kérdés vetődik fel, amikor az emberek széles körét érinti és az igazságérzetüket is bántja és bizony a börtönbiznisz az pont egy ilyen ügy. Amit kérdésként felvet, hogy vajon mitől van ez vagy hogy néz ki ez, ugye ez visszavezethető nemzetközi egyezményekhez, amelyekhez Magyarország is csatlakozott. Ilyen például az Emberi Jogok Európai Egyezménye, amely nagyon helyesen egyébként tiltja az embertelen bánásmódot, a kínzást. Ebből vezeti le aztán pontosan kicsit megváltoztatva a dolognak az értelmét, a kínzásnak az értelmét azt a bíróság, hogy bizony kínzásnak minősül az is, ha mondjuk négy négyzetméternél kevesebb a hely egy börtönben, vagy ha egyébként nem sült be megfelelően a nap a börtönbe. Itt egy átértelmezésről van szó. (…)”
– felelte Tuzson Bence.
„(…) A magyar kormány azt a kérdést teszi fel, hogy az ilyen kártérítési pénzeket az elítéltek kapják meg vagy biztosítani kell, hogy az áldozatokhoz jusson? Most akkor szeretnének fizetni kártérítést vagy nem?”
– kérdezte Földi-Kovács Andrea.
„Ha mégis fizetni kell, ugye azért vannak folyamatban lévő perek is, meg ugye a múltat is valamilyen formában rendezni kell, de ha mégis fizetni kell, akkor azért azt a kérdést is rendezni kell, hogy bizony hova kerüljenek ezek a pénzek. Ha van egy bűncselekmény, ha van egy súlyos testi sértés, akkor ennek a sértettje vajon kaphat-e kártérítést és ez a kártérítés hogyan juthat el ehhez a sértetthez. Ha fizetünk egyébként a bűnelkövetőnek, akkor azt az utat kellene megtalálni, amelyik úton aztán ez az összeg a sértetthez eljuthat.”
- mondta az államtitkár.
Kapcsolódó cikkek:
Dömötör: Két kérdés vonatkozik a "börtönbizniszre"
Hír TV