A közszolgáltatást végzők, köztük a metró dolgozóinak soron kívüli beoltását követeli a főváros. Tüttő Kata főpolgármester-helyettes az ATV-ben azt mondta, annyi a koronavírusos beteg, hogy elképzelhető, le kell állítani a metrót.
A Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület is megerősítette, hogy valóban nehéz a helyzet, még pedig azért, mert összesen mintegy 25 ember dolgozik forgalomirányítóként a 4 metróvonalon, amelyek között nincs átjárás.
Kerestük a metróvonalakat üzemeltető BKV-t is, hogy megtudjuk, hány beteg van a dolgozók között, és valóban veszélyben van-e a szolgáltatás, de adásunkig nem válaszoltak. Tüttő Kata főpolgármester-helyettes kedden már azt nyilatkozta, hogy mégis elkezdődik a metró dolgozóinak soron kívüli oltása. A Nemzeti Népegészségügyi Központ híradónknak ezt nem erősítette meg.
Eközben a járművezetők felszólították a BKV-t, hogy az első hullámhoz hasonlóan ismét szüntesse meg az első ajtós felszállást, hiszen egyre többen betegszenek meg. Az Egységes Közlekedési Szakszervezet közölte: amennyiben ez nem történik meg néhány napon belül, a sofőrök engedetlenségi akcióként nem fogják kinyitni az utasok előtt az első ajtót.
A szervezet szerint a BKV törvénysértő módon nem biztosítja a munkavállalók számára a foglalkoztatáshoz szükséges egészséges munkakörülményeket.
Oltást kap a BKV-nál kritikus munkakörben dolgozók egy része
A következő három napban a BKV munkatársai közül 138-an kapnak koronavírus ellen oltást a Szent Imre Kórházban - tájékoztatta a Főpolgármesteri Hivatal kedden az MTI-t.
A BKV pandémiás terve egyértelműen meghatározza a munkakörök prioritását az oltások szempontjából, így első körben azokat oltják be, akiknek kiesése kritikus helyzetben veszélyeztetné a közlekedés fenntartását. Ebbe a körbe tartoznak - mások mellett - a forgalmi menetirányítók, a járműszerelő-specialisták vagy azok a munkatársak, akik nélkül az egész áramellátási rendszer üzemeltetése kerülne veszélybe - közölték.
A közlemény szerint "a kormány a főváros többszöri kérésére most végre belátta, mennyire fontos, hogy a fővárosi cégek kritikus területein dolgozó munkavállalók be legyenek oltva." A fővárosi cégeknél rengeteg olyan munkavállaló van, aki a szakterületén nélkülözhetetlen, így feltétlenül szükséges, hogy minél hamarabb megkapja a koronavírus elleni vakcinát - tették hozzá.
Kitértek arra is, hogy a Budapesti Önkormányzatok Szövetsége nevében a társelnökök, Karácsony Gergely főpolgármester és Soproni Tamás VI. kerületi polgármester legutóbb az iskolai és óvodai ügyeletben dolgozó pedagógusok mielőbbi beoltása érdekében fordultak a kormányzathoz.
A főpolgármester szerint "a kormánynak ideje lenne tanulnia az utóbbi napok káoszba fulladt intézkedéseiből és érdemben bevonni az önkormányzatokat az oltások megszervezésébe" - írták.
Közölték, a főváros továbbra is készen áll, hogy oltópontok felállításával, az oltások megszervezésével segítse a kormány munkáját. Kollégáik hetek óta különböző intézményeket vizsgálnak, amelyek alkalmasak arra, hogy oltópontot lehessen kialakítani bennük. Ilyen lehet például a Városligeti műjégpálya és a margitszigeti palackozóüzem épülete is - jelezték.
"A vakcinát adják ide, a többit megoldjuk" - zárta közleményét a Főpolgármesteri Hivatal.
HírTV/MTI