A szabolcsi bírónőt azzal vádolják, hogy 2008 és 2010 között rendszeresen a másodrendű vádlott, H. Attila cégeit jelölte ki felszámolóként. Cserébe az ügyészség szerint több százezer forint kenőpénzt kért, és különböző kedvezményeket fogadott el. H. Attila gyakran a saját kocsijával vitte dolgozni a bírónőt, de megtörtént, hogy ő fuvarozta el Dorogról K.-né J. Judit édesanyját a 270 kilométerre fekvő Nyíregyházára. Egyszer pedig egy hosszú hétvégét is fizetett a felszámolási ügyekkel foglalkozó bírónőnek.
„Bírói esküjét folyamatosan megszegve, a H. Attila vádlottat érintő ügyekben részrehajlóan, H. Attila vádlott befolyását elfogadva, annak sorozatosan jogtalan előnyt biztosítva járt el” – olvasta föl a vádat Garzuli Éva ügyész.
A korrupcióval vádolt bírónőt nem függesztették fel, továbbra is a Nyíregyházi Törvényszéken dolgozik. Nem felszámolási ügyekkel foglalkozik, hanem cégbírósági bejegyzésekkel.
A bírónő tagadta a terhére rótt bűncselekményeket, de vallomást a bíróságon sem tett. A megvádolt felszámoló, H. Attila igazoltan maradt távol a tárgyalásról. Őt egyébként az egykori kisgazda frakcióvezető, Bánk Attila védi.
A büntetőeljárás után dönthetnek a sorsáról
A megvádolt bíró sorsáról csak a büntetőeljárás lezárása után dönthet a szolgálati bíróság. Ezt az Országos Bírósági Hivatal elnöke mondta. Handó Tünde szigorítaná a büntetőeljárás alatt álló bírák felfüggesztésének szabályozását.
„Az ártatlanság vélelme mindenkit megillet, tehát akkor is így kell eljárni, hogyha egy bírót vonnak eljárás alá – mondta Handó Tünde. – Bár van a jogszabályban rendelkezés arról, hogy ilyen esetekben a fegyelmi eljárást automatikusan meg kell indítani, a szolgálati bíróság érdemi döntést akkor tud majd hozni, hogyha ez a büntetőeljárás is lezárul. Viszont ma még a törvény korlátok közé szorítja a felfüggesztés lehetőségét, azt tehát, hogy valaki a bírósági tevékenységben akár ítélkező bíróként, akár más formában ne vegyen részt. Én azt gondolom, hogy ezt a szabályt szigorítani kellene, hiszen semmiféleképpen sem vet jó fényt a bíróságra, hogyha egy büntetőeljárás alá vont bíró mondjuk a tárgyalóteremben a pulpitus mögé ülve más ügyfelek felett ítél – tette hozzá az Országos Bírósági Hivatal elnöke.