Január 1-től emelkedik a minimálbér. A bérmegállapodás szerint 105 ezer forint lesz jövőre a minimálbér, míg a garantált bérminimum összege 122 ezer forintra emelkedik. A vállalkozási szférának ajánlott béremelés mértéke pedig 3-4 százalék lesz. A nemzetgazdasági miniszter azt mondta: mivel a kormány 1,8 százalékos inflációt vár jövőre, a bérmegállapodás reálbér-emelkedést jelent majd. „A minimálbér emeléséről szóló megállapodás mögött az a közmegegyezés húzódik, hogy Magyarország jövője csak munkára építhető. A sikeres egyezség létrejötte azon alapult, hogy a felek továbbra is ragaszkodtak a korábban meghirdetett célokhoz, hogy a béremelések ne vezessenek munkahelyek megszűnéséhez, és vegyék figyelembe a vállalatok jövedelemtermelő és költségviselő képességét” – fogalmazott Varga Mihály.
Emelkednek a nyugdíjak is. Januártól 1,8 százalékkal emelik az öregségi nyugellátást és ugyanennyivel emelkedik az özvegyi nyugdíj, az árvaellátás, a rokkantsági ellátás és a fogyatékossági támogatás is.
Bevezetik az első házasok családi adókedvezményét: 2015-től minden pár, ahol legalább az egyik fél első házasságát köti, havi 5000 forintot írhat le adójából két éven keresztül, de legfeljebb addig, míg a gyermek születése miatt nem lesznek jogosultak a magasabb összegű családi adókedvezményre. A kormány a családi adókedvezmény bővítésével is a gyermekvállalást próbálja ösztönözni. „Négy év alatt folyamatosan megduplázzuk majd ennek az adókedvezménynek a mértékét, pontosan azért, hogy a második gyerek is megszülessen, hogy megszülethessen a harmadik mindazoknál, akik ezt szeretnék” – mondta Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára.
Részben változik a béren kívüli juttatások adózása: az Erzsébet-utalvány, a helyi bérlet, az iskolakezdési támogatás vagy az önkéntes pénztárakba való befizetés változatlan adóterhelésű marad, csak korlátozott, 200 ezer forintos összeghatárig. „200 ezer forint alatti kafetériánál a kafetéria adóelőnye nem változna semmit. Ez érinti a magyar polgárok túlnyomó többségét. Tehát a kiskeresetűeket ennél nagyobb kafetériával nem szokták jutalmazni, így az ő esetükben semmilyen változás nem következne be” – mondta Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője.
Még további 250 ezer forintig a Szép-kártyára lehet utalni pénzt a korábbi adózási feltételekkel.
Jövőre 60 milliárd forinttal több jut gyermekétkeztetésre. A kormány jelentősen kiterjeszti az ingyenes étkeztetésben részesülő gyermekek körét. Az új közétkeztetési rendszer célja a túlzott só, cukor, és zsírfogyasztás visszaszorítása, amellyel elkerülhetőek a későbbi szív- és érrendszeri betegségek.
Átalakul a segélyezés rendszere is. A szociális államtitkár szerint a kormány célja, hogy 2018-ra mindenkinek jusson munka, és hogy senki ne szoruljon segélyre. Eszerint megszűnik a rendszeres szociális segély: nem lesz adósságkezelési szolgáltatás, lakásfenntartási támogatás, de megszűnik a méltányossági közgyógyellátás és óvodáztatási támogatás is. A többi segély megmarad, de arról, hogy ki mennyi pénzt kaphat, a helyi önkormányzatok döntenek majd.