Soltész Miklós hangsúlyozta, a segítő munkából hatalmas mértékben vették ki a részüket a karitatív szervezetek, amelyek 5500 tonna élelmiszert, ruházatot és gyógyászati segédeszközt szállítottak át Ukrajnába mintegy 13 milliárd forint értékben.
Óriási volt az összefogás Magyarországon, ahová
eddig 1 millió 437 ezer menekült érkezett
a szomszédos országból, az öt, magyar-ukrán határ mellett lévő segítségponton pedig összesen 673 ezer embert fogadtak - fogalmazott az államtitkár.
Kifejtette, az ország eddigi legnagyobb humanitárius akciójában a menekültek számára szállást, ételt, ruházatot, egészségügyi ellátást, munkahelyet, oktatási és ingyenes utazási lehetőséget biztosítottak, a családoknak üdülést, az ukrán sportolóknak pedig felkészülési helyszínt tettek elérhetővé.
Emellett energetikai területen is segítséget nyújtottunk Ukrajnának áramszállítás formájában
- tette hozzá az államtitkár.
Soltész Miklós emlékeztetett arra, hogy a háború kitörésekor öt, Kárpátaljával határos magyar településen - Záhonyban, Beregsurányban, Barabáson, Lónyán és Tiszabecsen - állítottak fel segítségpontot. Záhonyban és Beregsurányban ez jelenleg is működik a Magyar Református Szeretetszolgálat és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat fenntartásában.
Az államtitkár megköszönte a menekültek fogadásában és ellátásában segédkező hat karitatív szervezet és a települési önkormányzatok tevékenységét, valamint a Kárpátalján végzett segítő munkát. Nagy köszönet jár az állami szervezetek, a hatóságok és a kormányhivatalok munkájáért is - tette hozzá.
Úgy fogalmazott: az ukrán kormány korábbi, a magyar energiaellátást folyamatos támadás alá helyező politikája és a kárpátaljai magyarokkal szembeni ismétlődő jogfosztásai ellenére
Magyarország minden lehetőséget megadott a menekülteknek és minden humanitárius segítséget megad a mai napig is Ukrajnának.
Soltész Miklós megjegyezte, jelenleg a háború "legsötétebb időszakában" vagyunk, ugyanis hiába nyerte meg az Egyesült Államokban a választásokat egy békepárti jelölt, a következő két hónapot a leköszönő Biden-adminisztráció és szövetségeik "további zavar és pusztítás" keltésére használják fel.
Éppen ezért Magyarország továbbra is segíti a Kárpátalja felől érkező menekülteket, legyenek ukránok, magyarok vagy bármilyen nemzetiségűek - jelentette ki, hozzátéve, a segítségnyújtás a karitatív szervezetek munkájának támogatásaként szerepel a 2025-ös központi költségvetésben.