Gémesi György – aki a Zöld Hidat működtető települések önkormányzati társulásának a vezetője is- azt mondta, a kommunális és a szelektív hulladék biztos elszállítása érdekében felfüggesztik az egyéb szolgáltatásokat.
„A lomtalanítás tavasz óta felfüggesztésre került, most a zöld hulladék, pontosan azért, mert az alapszolgáltatást veszélyeztetné. Tehát a kommunális hulladék és a szelektív hulladékgyűjtés az a továbbiakban is folyik, bízunk benne, hogy előbb vagy utóbb érkeznek járművek és meg tudjuk oldani a ránk nehezedő feladatokat” - nyilatkozta Gödöllő polgármestere.
A cég ügyvezető igazgatója szerint havi szinten 130 millió forint hiányzik a büdzséből. A tervezett fejlesztéseket is leállították, így a hulladéktárolásra már nincs lehetőségük.
„A hulladékterünk ugyanúgy nem készült el. Itt eredetileg 2030-ig volt kidolgozva a műszaki, pénzügyi forgatókönyv, hogy mit kell tennünk, ennek alapján ha saját magunknál maradt volna ez a lehetőség, akkor már régen kész kellene, hogy legyen az új hulladéktároló ütem. Olyannyira nincsen, hogy ennek a régiónak a hulladékát gyakorlatilag naponta rakjuk kamionokra és közbeszerzési eljáráson kiválasztott gyáli hulladéklerakóba kerülnek, tehát itt már nincs tárolókapacitásunk" – fűzte hozzá Gyenes Szilárd, a Zöld Híd B.I.G.G. Nonprofit Kft. vezetője.
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke azt mondta, a Zöld Híd esete nem egyedi, de nem lehet országos problémáról beszélni.
„Az biztos, hogy a finanszírozásban az, hogy a számlák csúsztak és késtek, az nem jó senkinek sem, hiszen az a pénz finanszírozza az egész rendszert. Én azt gondolom, hogy a következő két hónapban nagyságrendekkel helyre fog állni ez a fizetési ütemezés, és ez azt jelenti, hogy a cégek is egyenesbe jutnak. De ez a pótlási kérdést nem oldja meg, azt a következő években kell megoldani” – mondta Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke.
A hulladékgazdálkodás a Fővárosi Közgyűlés ülésén is téma volt. a főpolgármester azt mondta, a fővárosi helyzetről már tárgyalnak a kormánnyal, részleteket azonban nem árult el.
„Ha véglegesen lezárul a dolog, akkor egy pontos információt szeretnék közölni, nem szeretném helyesbíteni magamat” – mondta a téma kapcsán Tarlós István főpolgármester.
A Nemzeti Hulladékgazdálkodási Zrt 2016-ban vette át a számlázást, két év alatt pedig 20 milliárd forintot élt fel és további 20 milliárd forint hitelre volt szüksége.