Vörösiszappal borított utcák és területek - ezek a légifelvételek 2010 októberében készültek, amikor Ajka közelében átszakadt a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. zagytározójának gátja. A szennyeződés a Torna patakon keresztül a Marcal folyóba, majd a Rábába végül a Dunába jutott.
A vörösiszap mintegy ezerhektárnyi földterületet is megmérgezett.
A kiömlő több mint egymillió köbméternyi víz és mérgező vörösiszap három települést, Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely mélyebben fekvő részeit teljesen elöntötte, a katasztrófában tíz kolontári lakos vesztette életét, több mint száz ember pedig súlyos égési sérüléseket szenvedett.
A helyreállítási munkálatok szinte azonnal megkezdődtek: erre a kormány csaknem negyven milliárd forintot fordított. Az érintett településeken több mint 300 ház vált lakhatatlanná, többségüket le kellett bontani.
Akkor és most - jelenleg így néz ki a katasztrófa helyszíne - erről a miniszterelnök tett közzé egy videót közösségi oldalán. Két községben, Kolontáron és Devecserben a megrongálódott ingatlanok helyére több mint száz lakásos lakóparkok épültek.
A miniszterelnök a Kossuth rádióban azt mondta:
a katasztrófa utáni összefogás a nemzet nagyságát is megmutatta.
A katasztrófa ügyében halált okozó gondatlan közveszélyokozás és más bűncselekmények miatt 2012-ben vádat emeltek a cég vezetői és több alkalmazottja ellen. A Győri Törvényszék tavaly a tizenöt vádlott közül tíz bűnösségét mondta ki, a Mal Zrt. volt vezérigazgatóját és műszaki vezérigazgató-helyettesét letöltendő szabadságvesztésre ítélte.
Orbán Viktor: A jogállamisági jelentés valójában Soros-jelentés
Hír TV