Az újszülötteknél hétféle, egyebek mellett érzék- és mozgásszervi felmérést végezne a szülészeti osztály, a vizsgálatot a csecsemőn egy, három és hat hónapos korában megismételnék a gyermekorvos segítségével. Egy- és hatéves kor között további hatféle szűrést javasol a tervezet.
– A szülők együttműködésének a megnyerése nélkül itt nem lehet eredményt elérni. Az a tapasztalatom, hogy ahol a szülők tudatosan, jól odaállnak egy jól felépített, korszerű terápiás tervhez, gondozási tervhez, ott nagyon szépen lehet ilyen elváltozásokat is kezelni – véli Pátri László házi gyermekorvos.
Fogászati szűrést életkortól függetlenül évente rendelnének el. A Pécsi Tudományegyetem szájsebészeti tanszékének vezetője arra emlékeztet, hogy szájüregi rákban világelső Magyarország.
A háziorvosok évente általános fizikai vizsgálatot, ötévente pedig részletes vizsgálatot végeznének. 40 éves korig ötévente, felette kétévente kellene általános laborvizsgálatra jelentkezni.
– Az elsődlegesen kiszűrt betegeket nyilván tovább kellene küldeni diagnosztikai vizsgálatokra, illetve megfelelő kezelésekre, de azt nem tudom, hogy a jelenlegi járó- és fekvőbeteg-kapacitás elegendő lenne erre, hiszen most is elég hosszú várólisták vannak – fogalmazott Princz János háziorvos.
A tervezetet véleményezték az orvosi szakmai kollégiumok és egyesületek. Az egészségügyi államtitkár szerint az új rendszer szervezettebbé teszi a betegségmegelőzést.
– Hát, Isten ments, hogy itt a kötelezőségnél bárki rendőri erőt értsen, nem fogjuk bekísérni az embereket – közölte Szócska Miklós. – A lehetőségét megteremtjük, hogy mindenki eljuthasson, és a rendszer szereplői, a védőnő, az ápoló, az orvos rendelkezni fog azzal az adattal, sőt az egészségfejlesztési irodákban rendelkezni fognak azokkal az adatokkal, hogy ki ment el, ki nem ment el, és noszogatni fogjuk az embereket, hogy saját érdekükben menjenek el – tette hozzá az egészségügyi államtitkár.
Az eddigi szűrővizsgálatok kiegészülnek az emlő- és a vastagbélszűréssel – tette hozzá Szócska Miklós.