Hétfőn kérte a legfőbb ügyész, hogy a külügyminisztérium tegyen lépéseket André Goodfriend diplomáciai mentességének felfüggesztéséért. Szijjártó Péter kedden írt amerikai kollégájának. „Az Egyesült Államok kormánya mondjon le ebben az ügyben André Goodfriend diplomáciai mentességéről.”
A külgazdasági és külügyminiszter szerint mindkét félnek az az érdeke, hogy az állítólagos korrupciós ügy tisztázódjon. „Magyarországnak az az érdeke, hogy ezt a nyitott kérdést minél előbb le tudjuk zárni, én azt gondolom, hogy ha a független magyar bíróság előtt lehetőség lesz erre az eljárásra, akkor ennek a nyitott kérdésnek a lezárásához közelebb juthatunk, ott ugyanis világossá fog válni, hogy valóban vannak-e olyan bizonyítékok, amelyek alapján magyar kormányzati tisztségviselők korrupcióban vettek részt” – mondta Szijjártó Péter
Szijjártó Péter cáfolta azokat a híreket, hogy a kormány André Goodfriend kiutasítására készülne. Az amerikai nagykövetséget ideiglenesen vezető diplomatát az adóhatóság elnöke jelentette fel, miután Goodfriend két lapinterjúban is arra célzott, hogy Vida Ildikó személyesen érintett korrupciós bűncselekményben.
„Nem számíthatunk, hogy le fognak mondani a mentességéről, ugyanis akárhogyan nézzük a jelenleg folyamatban lévő kétoldalú vitát, abban nem egy olyan köztörvényes ügyről van szó, ami az államok gyakorlatában egyértelműen a lemondáshoz vezethetne” – közölte Lattmann Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem nemzetközi jogásza. A Hír Televízió által megkérdezett nemzetközi jogász szerint a lépés tovább ronthatja a kétoldalú kapcsolatokat, amin az sem segíthet, hogy a tervek szerint január 15-én Budapestre érkezik Colleen Bell új amerikai nagykövet. A diplomáciai mentességéről a konkrét személy nem, csak a küldő ország mondhat le.
Szijjártó Péter levelét kedden már nem akarta kommentálni André Goodfriend és az amerikai nagykövetség sem. Kerestük az Egyesült Államok külügyminisztériumát is, konkrét választ adásunkig nem kaptunk a kérdéseinkre.