Az egészségügyi védekezés a legfontosabb – emelte ki Szijjártó Péter, aki a gazdaság újraindítása kapcsán elmondta, mindenkinek tudnia kell, hogy egy teljesen új típusú világgazdasági verseny indul, ebből az aspektusból pedig elmondható, hogy semmi sem lesz ugyanolyan a világjárvány után, mint volt előtte.
A lazító intézkedések az emberi kontaktusok számának növekedésével járnak, az emberi kontaktusszám-növekedés pedig az egészségügyi ellátórendszerre háruló növekedést vetíti előre a miniszter közlése szerint.
Szijjártó Péter emlékeztetett a korlátozó intézkedések bevezetése alatta az egészségügyi ellátórendszer eszközökkel történő ellátását a kormány meg tudta oldani és ez jelenleg is zajlik.
A politikus tájékoztatása szerint a legutóbbi beszámolója óta 32 repülőgéppel Kínából és 10 kamionnal Európa különböző városaiból szállítottak Magyarországra az egészségügyi védekezéshez szükséges eszközöket.
- 17 millió 516 ezer maszk érkezett, így közel 100 millió az a maszk, ami a világjárvány kirobbanása óta import révén érkezett
- Az elmúlt egy hét során 620 lélegeztetőgép érkezett, ezeket a vámolás után szakemberek fogják beüzemelni
- A lélegeztetőgépek használatához szükséges egyéb alkatrészek is folyamatos
- Az elmúlt egy hétben 525 ezer vírusteszt érkezett
Az elmúlt hétben több olyan hír is felröppent, hogy a Kínából érkezett import termékek minősége kapcsán keltettek olyan híreket, amelyek szerint azok nem felelnek meg az európai szabványnak, de ez nem igaz, mert minden termék, amelyet Kínából importálunk megfelel a kínai szabványoknak, megfelel a rá vonatkozó szabályoknak
– emelte ki Szijjártó Péter.
Hozzátette: a szállítások ezen a héten is folyamatosak lesznek.
Szijjártó Péter felszólalása napirend előtt:
Napirend előtti felszólalásában Burány Sándor, a Párbeszéd képviselője arról beszélt, hogy át kell venni az európai gyakorlatot és a kormány a munkahelyek védelmének érdekében akár a jövedelmek kilencven százalékát is vállalja át. Szerinte azonnali segítségre van szükség, ezért növelni kell az növelje az álláskeresési támogatást.
Szép gesztus, de nem arra van szükség, hogy teremtsünk annyi munkahelyet a válság után, mint amennyit a válság megszüntetett, hanem most azonnali segítség kell annak érdekében, hogy jóval kevesebb állás szünjön meg, ahol pedig megszűntek az állások, ott az álláskeresők kapják az Európához méltó támogatást
- mondta Burány Sándor.
Burány Sándor felszólalása napirend előtt:
Az ellenzéki képviselő felszólalására reagálva Szijjártó Péter elmondta, az ellenzék továbbra is segélyezésre akarja alapozni a magyar gazdaság működését.
2010-ben világossá tettük, hagy a magyar gazdaság működését a munkahelyek létrehozására alapozzuk. A segélyek által dominált gazdaságpolitika végeredménye az ország eladósodása. (…) A most kialakult nehéz helyzet még inkább indokolja a munkahelyteremtésre alapuló gazdaságpolitika megerősítését
– szögezte le.
A tárcavezető emlékeztetett, az elmúlt két hétben négy új magyarországi beruházást jelentettek be, amelyek ezres nagyságrendben hoznak létre új munkahelyeket. Felhívta rá a figyelmet, megnyílt a kérelmek benyújtásának lehetősége azon vállalatok számára, amelyek vállalják a munkahelyeket védő beruházások végrehajtását, amihez a magyar állam a beruházott összeg 50 százalékát odaadja. Eddig 151 vállalat nyújtotta be eddig az erre vonatkozó döntését és a 151 vállalat összesen 32 064 munkahely megvédését vállalja 75,3 milliárd forint beruházással, amelyhez a maximális támogatás mértéke 36,7 milliárd forint.
A 151 ilyen készségét bejelentő vállalat közül 124 magyar vállalat, tehát a magyar vállalatokkal való összefogás igenis működik
– tette hozzá Szijjártó Péter.
Szijjártó Péter válasza Burány Sándornak:
Keresztes László Lóránt felszólalása
Keresztes László Lóránt, az LMP politikusa napirend előtti felszólalásában azt mondta, hogy ellentmondást látnak a kormányzati kommunikáció és a kormány intézkedései között. Azt mondta, Szijjártó Péter arról posztolt a Facebookon, hogy a tömeges megbetegedések időszakára felkészült a kormány, ehhez képest azt jelentették be, hogy mától életbe lépnek a lazítások.
Azzal folytatta, hogy Orbán Viktor miniszterelnök elmondta korábban, hogy nagyjából mostanra tetőzik a járvány Magyarországon, ezért az LMP-s képviselő nem érti, miért pont mostantól kell lazítani a korlátozásokon.
Keresztes azt is hozzátette, hogy a mostanra már tudni lehet, hogy a járvány miatti válság súlyosabb lesz, mint azt gondolni lehetett néhány héttel ezelőtt, ennek ellenére a kormány Mongóliával kötött egy 18 milliárd forintos megállapodást.
Lukács László György felszólalása
Lukács László György a Jobbik parlamenti képviselője felszólalása elején megköszönte mindazok munkáját, akik a járvány elleni védekezéshez hozzájárulnak. Lukács azzal folytatta, hogy szerinte nem az lenne a felelősségteljes magatartás a kormány részéről, hogy plakátokat helyez el a járványügyi védekezés céljából, hanem maszkokat juttat el a városokba. Lukács felszólalásában arra is kérte Szijjártó Pétert, hogy kérdezze meg Kásler Miklós, hogy „… mégis hogy gondolta azt, hogy miután bezárja egyrészt a kórházakat és az egészségügyet, most három nap felkészülési időt hagyva elindítja ezeket az egészségügyi ellátásokat…?”
Juhász Hajnalka felszólalása
Juhász Hajnalka a KDNP képviselője először megköszönte Szijjártó Péternek az állandó és folyamatos tájékoztatást. Juhász elmondta, két dolog látszik egyértelműen. Az egyik, hogy a járvány elleni védekezéshez szükséges eszközök folyamatosan érkeznek az országba, a másik, hogy két dologban is egyensúly van, egyrészt a járványügyi védekezésben való előre gondolkodásban, a másrészt pedig a gazdaság újraindításában.
A képviselő asszony hozzátette, a kormány célja nem a segélyek, hanem a munkahelyek megteremtése. Mongólia kapcsán azt mondta, hogy kötött segély hitelezési programról van szó. A két ország a 70 éves diplomáciai kapcsolatát ünnepli, ráadásul Magyarországon 200 mongol diák tanul, így a tudásba való befektetésre is nagy hangsúlyt kap.
A politikus asszony felszólalása végén sok sikert kívánt az érettségizőknek.
HírTV