A családi házakról viszonylag könnyű leverni vagy leveretni a jégcsapokat. A többszintes ingatlanokra ez már nem áll.
– Balesetveszélyes esetben a intézmény fenntartójának kötelessége eltávolítani. Tehát ha az önkormányzat tulajdonában álló épületen van a jégcsap, akkor nekik kell eltávolítaniuk – mondta a Hír TV-nek Magay Miklós, a pécsi városfejlesztési referatúra csoportvezetője.
A lakásszövetkezetek és a társasházak lakói általában nem maguk végzik el a jégmentesítést.
– Társasházaknál, illetve a szövetkezeti épületeknél a tulajdonosok kötelessége gondoskodni arról, hogy jégmentesítsék az ingatlan környezetét, beleértve a csatornákat is. Az ezzel járó költségeket természetesen nekik kell viselni. Ehhez a tűzoltóság, illetve darus autó segítségét vesszük igénybe mint kezelők – tette hozzá a Jókai Lakásszövetkezet számviteli vezetője, Móró Erika.
A tűzoltók a közintézményekről is csak akkor kötelesek ingyen eltávolítani a jégcsapokat, ha azok közvetlen élet- és balesetveszélyt jelentenek. Más esetben fizetni kell a szolgáltatásért.
– A tűzoltóság csak térítéses munkavégzésben tudja elvállalni a jégcsapok leszedését, egyébként ez az épület tulajdonosának a feladata, tehát neki kell gondoskodni arról, hogy ezek a jégcsapok el legyenek távolítva. Arra az időszakra, amíg ezt nem teszi meg, addig javasoljuk elkeríteni, elkordonozni ezt a területet – jelentette ki a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főfelügyelője, Vetusinszki Balázs.
A térítéses munkavégzés ára – az épület nagyságától függően – néhány tízezer forinttól több százezer forintig terjedhet.