A Japán nagykövetség munkatársa vette át Somoskőújfalu posztumusz díszpolgári címét Ando Rikichi nevében. Az egykori japán tábornok részt vett az úgynevezett határkijelölő bizottság munkájában. A trianoni szerződéssel Magyarország elveszítette területeinek kétharmadát, de a meghúzott határok mentén is számos vitatott pont maradt - ezeket tudta néhány helyen rendezni a bizottság. Nógrádot 1920-ban gyakorlatilag kettévágta az új határ.
Becsó Zsolt, a Nógrád megyei 1-es körzet országgyűlési képviselője az ünnepség kapcsán elmondta:
Nógrád területének 42 százalékát elveszítette és mintegy 95 ezer polgártársunk pedig átkerült Csehszlovákiához. Azonban abban a kitüntetett helyzetben, vagy szerencsés helyzetben voltunk, hogy volt itt egy földesúr, és volt itt egy olyan összefogás, aminek eredményeképpen négy év múlva Somoskőújfalu és Somoskő visszatérhetett a hazához.
Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó az ünnepségen arról beszélt, hogy a ma élő somosi közösség munkája méltó elődeihez.
"Mindig meg kell, hogy legyen a hitünk abban, hogy tudunk javítani a sorsunkon. Közösen tudunk tenni azért, hogy Magyarország, illetve az egész magyar nemzet ebben a globálisan feloldódó világban meg tudja őrizni azt, ami a sajátja, a saját értékeit, és nyilván ezzel együtt a szuverenitását."
Az Országgyűlés 2017-ben adományozta a Hazatért falu címet Somoskőnek és Somoskőújfalunak. A visszacsatolást a helyiek 1999 óta minden évben megünneplik.