Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere azt mondta, hogy az alapellátás fejlesztésével vennének le terheket a sürgősségi osztályokról.
„Ez azt jelenti, hogy a háziorvosok mellett dolgoznának olyan orvosok, akik egy-egy területen rendelkeznek szakértelemmel. Így például dietetikus, mentálhigiénés szakember, gyógytornász is dolgozhat egy munkacsoportban” – nyilatkozta a miniszter.
A tárcavezető szerint a túlterheltség megszüntetéséhez eszközöket és gépeket kell adni az alapellátásban dolgozóknak, valamint megteremteni annak lehetőségét, hogy a háziorvos elektronikus úton konzultálhasson egy-egy esetről egy kórház sürgősségi osztályával. A Magyar Orvosi Kamra szerint is csak az újabb források bevonásával lehet az alapellátásban dolgozókat tehermentesíteni.
„Az elmúlt években számos alkalommal elmondtuk, hogy van bizonyos számú beteg és bizonyos számú orvos, a kettő hányadosa fogja megadni, hogy egy orvosra hány beteg jut – mondta Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke. – Ha összeállítunk néhány orvost, attól nem lesz egy orvosra kevesebb páciens. Úgy gondoljuk, hogy a csoportpraxis kérdése önmagában a háziorvos hiányt nem tudja megoldani.”
Éger úgy véli, hogy az alapellátás anyagi pozícióit kell javítani, továbbá biztos jogi hátteret kell teremteni, ez a két kulcsa az alapellátás jövőjének.
Közben Gulyás Gergely a Kormányinfón bejelentette: 3 helyett 4 súlyponti kórház lesz a fővárosban, a negyedik intézmény a Szent János Kórház lesz.
A kormány 495 millió forintot biztosított a tervezésre. Ezzel egy sürgősségi ellátással is rendelkező, több mint 500 férőhelyes, könnyen megközelíthető, modern kórház építése, újjáépítése kezdődhet meg.