Nyitott kaput dönget hazánkban a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), amikor a felnőttképzés rendszerének sürgős korszerűsítésére szólította fel tagállamait – írja a Magyar Nemzet. A lap emlékeztetett: a napokban kerül a kormány elé az új szakképzési stratégia. Az OECD tanulmányában hangsúlyozza: a lehető leggyorsabban fel kell készülni az automatizáció és az új technológiák jelentette kihívásokra, ahogy a szaktárca is ezt hangsúlyozza már jó ideje.
Az OECD szakértői szerint az új technológiák, a digitalizáció, a globalizáció és a lakosság elöregedése megváltoztatja a rendelkezésre álló munkahelyek mennyiségét és minőségét, így más szaktudásra lesz szükség az adott munkahelyek betöltéséhez. Létfontosságú, hogy a változások által érintett munkavállalók nagyobb lehetőséget kapjanak szakértelmük fejlesztésére vagy átképzésre ahhoz, hogy az ő jövőjük is biztosított legyen, alkalmazkodni tudjanak a munka világának jövőjéhez – derült ki a szervezet nemrég publikált tanulmányából.
A közelmúltban elvégzett elemzések tanúsága szerint ha a legfejlettebb technológiák széles körben elterjednek, a munkahelyek 14 százalékát teljes egészében automatizálni fogják, további 32 százalékát pedig valószínűleg jelentősen átalakítják a vizsgált 32 OECD-tagállamban. Az, hogy az egyes emberek, vállalatok és gazdaságok milyen mértékben részesülnek a változások előnyeiből, nagy mértékben függ attól, hogy az adott országok felnőttoktatási rendszere mennyire felkészült arra, hogy segítsen fenntartani és fejleszteni a munkavállalók képességeit és tudását.
Az OECD ajánlásaiban egyebek között arra szólította fel tagállamait, biztosítsák a felnőttképzés megfelelő állami finanszírozását, és adópolitikai eszközökkel ösztönözzék hozzájárulásra a munkáltatókat, valamint anyagi támogatással és fizetett szabadsággal buzdítsák tanulásra az egyéneket.