„Az Alaptörvényhez való túlzott és rendszeres hozzányúlás az nem megy. Időről-időre azonban meg kell csinálni bizonyos értékeléseket” – mondta Trócsányi László, igazságügyi miniszter.
Csak év végére vagy jövő tavaszra derülnek ki az alaptörvény revíziójával kapcsolatos konkrétumok. Az igazságügy miniszter a felmerülő változtatások közül egyedül a közigazgatási bíráskodás átalakítását említette a Hír TV-ben. Trócsányi László leszögezte: a demokrácia és a jogállamiság elvén alapulhat bármilyen módosítás.
Nem nevezte meg a változtatásra szoruló passzusokat Schanda Balázs sem. A bíró az alkotmányjogot oktatók első találkozóján beszélt az Alaptörvényről.
„Az Alaptörvényről nekem véleményem olyan 20 év múlva lesz, most már nem is kell 20 csak tízen valamennyi. Egy alkotmányos rendszernek az értékeléséhez – a szövegről persze mindenkinek meg lehet a véleménye – időtávlat kell, és nem feltétlenül lehet rögtön az elején látni, hogy miből mi lesz” – fejtette ki.
A konferencián az Alkotmánybíróság elnöke azt mondta: a diákokat fel kell készíteni arra, hogy felismerjék az egyes alkotmánybírósági döntések mögött az ideológiai hátteret. Sulyok Tamás az alkotmányjog oktatás során a veszélyforrások közé sorolta a politikum kérdését.
„Egyesek talán úgy vélik, hogy néhány alkotmánybírósági döntés mögött metajurisztikus szándékok elleplezését szolgáló álérvek halmaza is állhat. Ez szerintem ebben a formában nem feltétlenül igaz, így alapvetően ez ne befolyásolja a ami oktatási tevékenységünket” – mondta Sulyok.
Az Alkotmánybíróság elnöke ezt megelőzően, csütörtök este egy nagyköveteknek adott fogadáson a nemzetközi alkotmányos párbeszéd fontosságát hangsúlyozta. Sulyok Tamás azt mondta: ennek aktuális ellenpéldája a Sargentini-jelentés, melynek készítői úgy fogalmaztak meg a magyar Alkotmánybíróság integritását, autonómiáját és tekintélyét negatívan érintő megállapításokat, hogy minden előzetes konzultációt elmulasztottak az Alkotmánybírósággal.