A Budapesti Ügyvédi Kamara februári tisztújításakor megsértették a szavazatszámlálás szabályait. Ezt állapította meg elsőfokú ítéletében a Fővárosi Törvényszék. A bíróság szerint például nem lett volna szabad a szavazatszámláló bizottság tagjai helyett a kamara alkalmazottaira bízni a voksok megszámolását, és jogsértő volt az is, hogy a szavazatszámlálást nem folyamatosan, hanem többszöri megszakítással végezték és a számlálóbizottság tagjai szórványosan, nem teljes létszámban voltak jelen. „A szavazatszámláló bizottság tagjai csak február 22-én voltak reggeltől estig jelen, ezt követően 23-án egyesek csak a déli órán jelentek meg, 24-től kezdődően pedig rendszertelenül és nem teljes létszámban jelentek meg a tagok a szavazatszámláláson” – mondta dr. Bene Lajos bíró.
A tisztújításon a budapesti ügyvédek több mint 40 százaléka adta le voksát, és a mostani bírósági döntéssel jogsértőnek ítélt számlálás alapján a régi vezetőség a helyén maradhatott. Az elnökhelyettes elismerte, hogy a választási szabályzatuk elavult, de úgy gondolja, hogy a törvényszék határozata miatt nem kell megismételni az egész szavazást. „Az tény, hogy a törvényszék rámutatott, hogy vannak alaki hiányosságok, ami viszont nem eredményezi azt, hogy a választást újra meg kell tartani, hanem esetlegesen – és ezt majd a bírósági ítélet részletes tanulmányozása után döntjük el – újra át kell számolni” – mondta Hegedűs László, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnökhelyettese.
A közgyűlés határozatainak megsemmisítése érdekében az Ügyvédi Összefogás elnökhelyettes-jelöltje nyújtott be keresetet. Bártfai Beatrix és 19 ügyvédtársa szerint a Fővárosi Törvényszék ítélete azt jelenti, hogy új választást kell tartani és a megsemmisített közgyűlési döntések helyett a kamarai tagoknak új döntést kell hozniuk. „Azt a bíró úr kiemelte, hogy a választással kapcsolatos visszásságot nem állapított meg, és hangsúlyozta is, de azt, ha hangsúlyozzuk, hogy mi, felperesek, ilyen kérdést nem is tettünk a per tárgyává, tehát mi nem azt kértük a bíróságtól, hogy bármilyen visszaélést, visszásságot vizsgáljon, egyszerűen azt állítottuk, hogy ez a választás jogsértő, törvénybe ütköző, a bíróság ezt most ítéletében kimondta” – mondta Bártfai Beatrix felperes.
Bártfai Beatrix szerint amint jogerőre emelkedik a mostani ítélet, a Budapesti Ügyvédi Kamara jelenlegi tisztségviselőinek megbízatása jogi értelemben megszűnik.