Az energiahatékonyságról szóló törvény módosításával jövő évtől a Magyar Mérnöki Kamara (MMK) feladata lett a korábban a fővárosi és megyei kormányhivatalokban működő Nemzeti Energetikusi Hálózat feladatainak ellátása. Ennek megfelelően jövő évtől a kamara ingyenes energetikai tanácsadást nyújt a lakosságnak, a vállalkozásoknak, és tájékoztatást ad az elérhető energiahatékonysági pályázatokról. Nagy Gyula, az MMK elnöke a Magyar Nemzetnek azt mondta, nagyon sokféle tevékenység, tanácsadói feladat jöhet szóba a családi házak energetikai korszerűsítési lehetőségeitől a lakásvásárlás előtt állóknak nyújtott műszaki-energetikai tanácsadásig, illetve a vállalkozások telephelyi kérdéseitől a gyártási folyamatok hatékonyabb energiafelhasználásáig.
A jelenleg is elérhető és jövőre bővülő lakástámogatások megfelelő felhasználásában is érdemi szerepe lehet a tanácsadói munkának. Azzal például, hogy 2021-ben felújításra is milliós nagyságrendű támogatást ad az állam, egyre több családi ház energiahatékonysági korszerűsítése történhet meg
– jegyezte meg az MMK elnöke.
– A kamarában sok jó szakember áll rendelkezésre, közülük kerül majd ki az a kör, amelyik részt vesz ebben a nem kis feladatban. Induláskor 30-40 fővel tervezünk, de később valószínűleg száz körüli lesz az aktívan részt vevő szakértői létszám. Országos szintű szolgáltatásról van ugyanis szó, ezért régiónként szeretnénk tanácsadói csoportokat felállítani – fejtette ki Nagy Gyula, hozzátéve, hogy
a vírushelyzetben egyelőre kevésbé a személyes találkozók, a szakmai fórumok vagy éppen a workshopok lesznek előtérben, mint inkább az online tanácsadások.
A kamara elnöke hangsúlyozta: szakértőik nem tervezési feladatokat látnak el, de nem is energetikai tanúsítványt készítenek vagy auditálást végeznek. A tanácsadók pártatlanságát az biztosítja, hogy nem határoznak meg konkrét beépítendő eszközt vagy típust, ahogy konkrét személyt, céget sem javasolnak a tervezés, a kivitelezés elvégzésére. – Elsősorban a tervezés javasolt irányáról, módjáról, eszközeiről, a megoldásban közreműködők fellelhetőségéről és a legfontosabb figyelembe veendő szempontokról adnak majd tájékoztatást a szakembereink – jelezte Nagy Gyula.
Bár a tanácsadás az ügyfélnek ingyenes, a hozzájuk fordulóknak kötelezettséggel jár mindez.
Ha például a tanácsadás alapján valósul meg egy energiahatékonyságot növelő beruházás, akkor visszajelzést kell adni, hogy milyen tervezési munka, milyen mértékű korszerűsítés történt, és ez milyen kimutatható előnyökkel járt az ügyfélnek. Nagy Gyula szerint ezekből az adatokból pontosabb kép alakulhat ki az ország energiahatékonyságot célzó beruházásairól és ezek intenzitásáról. Az összehasonlíthatóság érdekében rögzítik a kiinduló állapotot, majd a tanácsadás alapján elvégzett lépések után állapotfelmérés történik.
Mivel a kamara köztestület, és feladatait, szolgáltatásait alapvetően a befolyt tagdíjakból fedezi, a feltételek megteremtéséhez és a feladatok folyamatos teljesítéséhez megfelelő költségvetési támogatást kap. Ez a forrás az Innovációs és Technológiai Minisztériumon keresztül biztosított.