Szemben a Nyugat felfogásával a nacionalizmus újra teljes erőbedobással alakítja a politikai küzdelmeket a világban. Ebben az Európai Unió magára maradt, mert az USA, Kína, India és a kelet-európai országok is nacionalisták. Sőt, egy nacionalista háború folyik a határainknál. Az EU azonban még mindig azt képviseli, hogy a nacionalizmus már meghaladott dolog, ezért nem találja a helyét ebben a megváltozott világban. Az EU beáll a nacionalista Ukrajna mögé, miközben ő maga ezt nem tartja fontosnak, hanem egy nemzetek feletti föderális államban gondolkodik – hangsúlyozta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója a tihanyi Tranziton.
A Európai Unió jelenlegi gyenge pozícióját firtatva kiemelte:
„Európának arra kellene felkészülnie, hogy tudja képviselni saját érdekeit a megváltozott világban, ugyanakkor nem látom az Európai Unióban az erre való képességet. Valószínű, ha ez az elit marad, akkor az EU kiszolgáltatottá válik az USA érdekeinek. Az USA viszont nem tartja, soha nem is tartotta feladatának, hogy képviselje az unió érdekeit.”
Magyarországra rátérve Schmidt Mária leszögezte:
„Európa pozíciója határozza meg, hogy velünk mi fog történni. A magyar kormány felismeri a változó világrendből eredő kihívásokat, de a mozgásterünk túl korlátozott ahhoz, hogy meghatározó szerepet játszunk egy ilyen világátrendeződés közepette.
A Terror Háza Múzeum főigazgatója a Nyugat és Európa jelenlegi problémáinak fő okát abban látja, hogy:
"A nyugati világ elhagyta a hitet, holott korábban a keresztény hit alapjain épült fel Európa. Ezzel szemben az látjuk, hogy a világ többi részén egyre fontosabb alakító erővé válik a hit. A nyugati ember ma mindenben hinni akar; hisz abban, hogy férfiból nő lehet, hisz az életmódváltozás fontosságban, hisz a szépészeti, megfiatalító műtétekben, csak a Jóistenben nem hisz, így a legfontosabbat, a reményt veszti el!"