Tegnap délelőtt érkezett a Magyarországi Református Egyház Zsinati Hivatalának épületébe Balog Zoltán. Azért kérték az egyházi vezető megjelenését, hogy magyarázatot adjon az elnöki kegyelmi ügyben játszott szerepére. A tanácskozás végén a többség bizalmat szavazott Balog Zoltánnak.
"Ez az ügy a református egyháznak kárt okozott, ezt mélységesen sajnálom. És az enyéimtől, minden reformátustól bocsánatot kérek. Bocsássanak meg! De arról, hogy ennek milyen következménye legyen egyházunkban, nem a média, nem az ellenzék, nem a kormány dönt. Hanem kizárólag választott egyházi tisztségviselők. Ezért is köszönöm támogatásukat!"
– mondta Balog Zoltán.
A dollárbaloldal egyes pártjai azonban már a videónyilatkozat után egyházellenes politikai támadást indítottak. A pártok nyilatkozataikban igyekeztek a református egyházra is rákenni a politikai felelősséget.
A Jobbik-Konzervatívok például szemfényvesztésnek nevezi a Református Egyház szavazását, aminek végén Balog Zoltán marad a püspöki székben. Vagyis Balog Zoltán egyházi tisztségéhez akarják mindenáron kötni a kegyelmi ügyet. A párt egészen a miniszterelnökig szövi a politikai szálat Balog Zoltán nyilatkozata kapcsán.
A Momentum ennél tovább ment. Donáth Anna frissen megválasztott pártelnök közleményében a Magyar Református Egyház aljas és hazug eljárását említi Balog Zoltán ügyében.
Magyarországon, és ezt az alaptörvény megerősítette: az állam és az egyház szétválasztva működik.
– hangsúlyozta Schiffer András. A jogász szerint a politikának nem szabad az egyház dolgaiba beleszólnia.
"Magyarországon, és ezt az alaptörvény megerősítette: az állam és az egyház szétválasztva működik. Magyarország egy szekuláris köztársaság. Egy egyházi vezetőnek nincsen politikai felelőssége. De pontosan ezért egy egyházi vezetőnek nem is kellene állami ügyekbe beleavatkoznia, ez a helyzet."
Schiffer András hozzátette, senkinek nincs köze ahhoz, hogy a Református Egyház hogyan dönt, ez egyedül az ő dolguk.