Egyre népszerűbb téli kikapcsolódás hazánkban a síelés. Nagyjából félmillióan rendszeresen járnak síutakra. A magyarok körében Szlovákia és Ausztria a legnépszerűbb úti cél.
„Ha valaki teheti és megoldhatja, akkor mindenféleképpen úgy menjen el síelni, hogy az első, legalább az első alkalommal, ami tapasztalataink szerint azért kell, hogy legyen legalább 3-4 havon töltött nap, síoktató által kezdje meg az első lépéseit vagy az első csúszását a havon, mert ez a későbbiek során többszörösen kifizetődő lehet” – hívja fel a figyelmet Benefi Zsolt, a Magyar Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) kommunikációs és belföldi utaztatás és beutaztatás bizottsági tagja.
Egy baleset ugyanis akár milliós károkat okozhat. Egy egyszerűbb sérülésnél 2-3 ezer euróba is kerülhet az ellátás, de akár a 6-7 ezer eurót is el tudja érni egy esetleges helikopteres mentés. Többen európai biztosítási kártyát váltanak ki, de ez kizárólag állami intézményekben használható fel. Tehát, ha a sérültet csak egy magánrendelőbe tudják szállítani, akkor a biztosítási kártya nem fedezi a költségeket, kizárólag az utasbiztosítás.
„Vannak sportolásra kialakított biztosítási konstrukciók, ezekben egyébként síelés tekintetében olyanok is szerepelnek, mint a síléc eltűnése, ellopása és ehhez kapcsolódóan a fel nem használt síbérlet megtérítése, tehát mindenképpen érdemes egy ilyen típusú biztosítást választani. Ami elmondható általánosságban az az, hogy minimális, elenyésző a teljes síelési költséghez képest egy biztosításnak a napi díja. Naponta 250 és mondjuk 600 forint között köthető” – mutatott rá Gilyén Ágnes, a Europe Assistance Magyarország Kft. szóvivője.
Mégis, a kiutazók alig több mint a fele köt csak biztosítást. Az egyik legnagyobb szolgáltató szezononként mintegy 1300 káresettel számol, aminek 80 százaléka síbaleset.