A választási eljárási törvénynek egy olyan módosítása kerül az Országgyűlés elé és kezdi meg azt tárgyalni a Ház, mely pontosítja a szabályozást.
Jogvédő szervezetek felvetéseit is figyelembe vették a kormánypártok, amikor elkészítették a választási eljárási törvény újabb módosítását. A javaslat szerint több pontban változna a jogszabály.
Így például:
– A levélben szavazók és a külképviseleti névjegyzékre feliratkozók számáról naponta frissülő, nyilvános adatok jelennének meg.
– A Nemzeti Választási Bizottság tagjai és a nemzetközi megfigyelők a módosítás szerint nemcsak betekinthetnek, hanem össze is vethetik a névjegyzéket más dokumentumokkal.
– Az országos listát állító pártok is delegálhatnak öt szakértőt, akik szintén ellenőrizhetik a szavazatszámlálást.
– Ellenőrzik majd a magyarországi lakóhellyel nem rendelkezők szavazatát is, és szabályoznák az időközi választások időpontjának kiírását is (szeptember 1-jét követő időpontra időközi választást nem lehet kiírni).
A módosításra azért volt szükség, mert a jogvédő szervezetek szerint fennállt a választási csalás lehetősége. „Hogy még a látszata is elkerülhető legyen, hogy a választás eredményét befolyásolni lehessen, elfogadjuk azokat a módosítási javaslatokat, amelyeket ezek a szervezetek tettek” – jelentette ki Gulyás Gergely.
Átalakítják a választásikampány-finanszírozási rendszert is. 2014-ben a pártok nem kapnak majd állami támogatást működésük finanszírozására, a képviselőjelöltek viszont többet költhetnek saját kampányukra. Az állam ugyanis az egyéni képviselőjelölteknek és a listát állító pártoknak is biztosít támogatást. A választókerületi jelöltek egymillió forintot kapnak az államkincstártól. Az a párt pedig, amelyik minden választókerületben állít jelöltet, maximum 600 millió forintot kaphat. Az összeget mindenki kártyán kapná meg, amelyről készpénzt nem vehetnének fel. Rétváry Bence szerint így tisztább, átláthatóbb és olcsóbb lesz a kampányfinanszírozás. „Végleg elvágja azt a lehetőséget, hogy akár a maffia által, akár alvilági körök által finanszírozott kampányok lehessenek Magyarországon” - mondta a képviselő.
A kiadásokkal szigorúan el kell majd számolni. Aki nem kapta meg a szavazatok legalább két százalékát, annak kamatostul vissza kell fizetnie a felvett állami támogatást. Változnak az adomány elfogadási szabályok is, amelyek értelmében más államtól, belföldi és külföldi jogi személytől, külföldi természetes személytől és névtelen adományozótól nem lehet támogatást elfogadni.
Az ellenzék tiltakozik
A főként külföldiek által pénzelt Együtt 2014 tiltakozott először a javaslat ellen. Bajnai pártja szerint a Fidesz semmit sem tett a korrupció és a politikai sumákolás ellen. A volt kormányfő alapítványa a legtöbb adományt az amerikai tőzsdespekuláns, Soros György egyik politikai kutatóintézetétől kapta, de pénzelte a szervezetet a részben állami tulajdonú Mol is. A törvényjavaslatra az LMP is reagált: a tiszta kampányfinanszírozást sürgető párt tisztességtelennek tartja, hogy röviddel a választások előtt változtatja meg a kormány a törvényt.