Bajnai Gordon és civil szervezetek ellen tesz feljelentést választási csalás előkészülete gyanújával a Reding-ügyben a Kereszténydemokrata Néppárt – nyilatkozta Harrach Péter. A politikus a Hír TV Magyarország élőben című műsorában azt mondta: az uniós biztos megsértette Magyarországot. Az Európai Unió igazságügyi biztosa egy titkos konferencián azt mondta: mindent megtesz a jövő évi magyar választások legitimitásának gyengítése érdekében amerikai pénzből finanszírozott civil szervezetek és Bajnai Gordon segítségével.
– Magyarországot sértette meg, hiszen a mi szabadságunkat és szabad döntésünket kívánja befolyásolni, méghozzá úgy, hogy ebben társakat választ, magyarországi civil szervezetek képviselőit, illetve Bajnai Gordont említi, ők segítenek neki olyan politikai légkör megteremtésében, amely légkör majd befolyásolja a választást – fogalmazott Harrach Péter frakcióvezető.
Reding cáfol
Viviane Reding szerdán cáfolta, hogy a hétvégi Bilderberg konferencián a magyar kormány lejáratásáról tárgyalt volna. Az uniós biztos egy európai parlamenti állampolgári szakbizottságban arról beszélt, hogy nincs köze a valósághoz annak, hogy a jövő évi választások tisztaságának megkérdőjelezésére szövetkezett.
„A Bilderberg konferenciával kapcsolatos idézetekről, amelyek néhány médiumban megjelentek, csak egyetlen mondatot mondanék. Ennek az egésznek a leghalványabb köze sincs a valósághoz. Ok?” – fogalmazott az alapjogi biztos.
Surján László, az Európai Parlament kereszténydemokrata alelnöke szerdán sürgősségi írásbeli kérdést intézett az Európai Bizottsághoz a testület alelnökének Magyarországot érintő kijelentései ügyében.
Nagyon súlyos helyzetet teremthet
A Külügyminisztérium egyelőre tájékozódik Viviane Reding lejárató kampánya ügyében. Martonyi János szerint ha igazak az értesülések, akkor az uniós biztos nem csak Magyarország belügyébe avatkozott bele.
„Hogyha valóban elhangzott az, amiről ez az értesülés szól, akkor az egy nagyon súlyos helyzetet teremt – mondta Martonyi János. – Teljes mértékben elfogadhatatlan, és komoly következményei kell, hogy legyenek, de ismétlem, én azt most nem tudom megmondani, hogy pontosan ott és akkor mi hangzott el” – tette hozzá a külügyminiszter.
A szocialisták védelmükbe vették Redinget
A kommunista Rákosi-rezsim ÁVH-s módszereihez hasonlította az MSZP-s Szabó Vilmos azt az eljárást, ahogy a kormányoldal támadja az Európai Bizottságot és annak alapjogi biztosát.
„Feljelentést is tesznek nem tudom, hol, de biztosan tesznek, gondolom magyar bíróságoknál, és akkor még, hogy teljes legyen az ötvenes évekbeli koncepciós küzdelem, akkor ehhez még hozzá veszik ugyebár Bajnai Gordont, aki hát természetesen nem tudom ürgebőrben vagy hogyan kapja a pénzt és a támogatásokat, és hát ő ellene is feljelentést tesznek. Felháborító, miniszter úr, képtelen, elképesztő” – fogalmazott.
A külügyi bizottság ülésén a szintén szocialista Kovács László volt uniós adóügyi biztos is megvédte Vivien Redinget.
A radikális nézeteket valló jobbikos Gyöngyösi Márton szerint az unió már nyíltan hangoztatja, hogy a gazdasági válságkezelést nem pénzügyi, hanem politikai síkon kell kezelni. Szerinte ez súlyosan sérti több tagország, köztük Magyarország szuverenitását is.
Kísérteties hasonlóság
Mint arról a Magyar Nemzet csütörtöki számában beszámolt, kísértetiesen hasonlít a Bajnai Gordon által vezetett szövetség kommunikációja a Reding által felvázolt koncepcióhoz. Ugyanis egyik leggyakrabban használt „szlogenjük”, hogy „Magyarország fél, mert a hatalom fenyegeti”. Ismert Kis János, az SZDSZ egyik alapítója és Charles Gati, a washingtoni külügyminisztérium volt főtanácsosa már korábban is a kormány – akár erőszakos úton – megbuktatásáról értekezett.
A lapnak szerdán nyilatkozott a Bilderberg konferenciáról Paul Lendvai. A magyar származású osztrák publicista elmondta, néhány hónappal a találkozó után minden résztvevő kap egy összefoglalót, amelyben név nélkül szerepelnek az elhangzott beszédek, és feltüntetik a résztvevők névsorát is.