Négy nappal az országgyűlési választáson elért siker után már az európai parlamenti lista elfogadása volt a téma a Fidesz országos választmányi ülésén. A tanácskozásra hivatalosak voltak a kereszténydemokrata kormánytagok és a KDNP frakcióvezetője is.
Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke azt mondta: ő ugyanolyan arányú győzelemre számít május 25-én, mint múlt vasárnap. Bővebben>>>
A Fidesz–KDNP pártszövetség határon túli képviselőjelölteket is indít az EP-választáson – erősítette meg az ülés után Kövér László a Hír TV-nek. „Lesznek olyan olyan képviselők is a listánkon – ezeknek a nevéről ma nem tudok beszámolni, mert erre egy felhatalmazást kapott az országos választmány elnöksége, hogy az egyeztetéseket lefolytassa –, akik a nemzetrészeinket képviselik a határainkon kívül” mondta az Országos Választmány elnöke.
A választmányi döntés után az EP-listavezető Pelczné Gáll Ildikó jelentette be, hogy a másfél hónap múlva esedékes választásokon a Fidesz 10-12 mandátum megszerzésére számít a Magyarországnak jutó 21-ből. A néppárti politikus ezt eddigi teljesítményükkel és a múlt vasárnapi országgyűlési választás eredményével magyarázta. Hangsúlyozta: a jövőben is határozottan képviselik majd a magyar érdekeket Strasbourgban és Brüsszelben. „Nem tekintjük az Európai Bizottságot Magyarország kormányának, ezért semmiféle diktátumot nem tudunk az Európai Bizottságtól elfogadni. Nem tudjuk alávetni magunkat az Európai Bizottság érdekeinek sem” – jelentette ki Pelczné Gáll Ildikó.
Szájer József szerint az Európai Parlamentbe delegált kormánypárti politikusok feladata lesz, hogy világossá tegyék: Magyarország nem alárendelt tagja az uniónak. „Magyarország nem egy gyarmati ország, nem egy gyarmat, egy önálló ország, amely büszke saját cselekedeteire és hagyományaira, ugyanakkor az európai uniós együttműködésből fakadó kötelezettségeinket teljesítjük, hiszen a klubnak tagjai vagyunk. Mindig is ezt képviseltük, éppen ezért mindig is megvédtük a támadásoktól Magyarországot, az elmúlt négy évben voltak erre alkalmak, mind az Európai Parlament intézményeiben, mint pedig az unió más intézményeiben, ezt a munkát szeretnénk folytatni” – szögezte le a néppárti képviselő.
Erdélyt Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke a lista harmadik helyéről képviseli majd, míg a nyugati magyarságot Schöpflin György a hetedikről. Kárpátalja, Vajdaság és a Felvidék esetében arra kérték fel a választmányt, hogy vegyék fel a kapcsolatot ezekkel a határon túli nemzetrészekkel, és onnan jelöljenek majd politikusokat a listára, amelynek utolsó helyére szimbolikusan a pártelnök, Orbán Viktor került.