A kampány pontosan azokat a variációkat mutatja be, ahova akkut vagy kevéssé akut panasszal lehet fordulni. El akarják érni, hogy csak akkor menjen valaki az ügyeletre, ha valóban olyan panasza van, és csak végszükség esetén terhelje a sürgősségi osztályt. A betegek ugyanis a tapasztalat szerint legtöbbször rosszul döntenek és feleslegesen terhelik ezeket azáltal, hogy nem megfelelő szintű bajokkal fordulnak nagyobb bajok ellátására való helyekre.
– mondta el Éger István a Magyarország Élőben stúdiójában.
A Kamara azonban tűzoltásnak gondolja a kampányt, a jelenlegi helyzet megoldásához ennél sokkal átfogóbb reformokra és változtatásokra lenne szükség. Éger István az orvosi kamara elnöke elmondta, hogy az orvoshiányt csak átmenetileg enyhít egy ilyen kampány azáltal, hogy átmenetileg tehermentesíti a túlterhelt sürgősségi osztályokat. Jelenleg ugyanis országos szinten is elmenekülnek az orvosok a sürgősségi területről, ahol hamar kiégnek a túlterheléstől.
Ezt egyik napról másikra nem lehet orvosolni. Egy lépcsőzetes rendszerben a képzéssel és emberi erőforrásokkal, jövedelemnövelés révén, és számos beruházással lehet ezen hosszú távon változtatni
– mondta el a kamara elnöke. Négyszáz betöltetlen háziorvosi praxis van hazánkban, mert ez a pálya nem vonzó a fiatalok számára. Ezt meg kellene változtatni, de lassan háromnegyed éve, április óta megakadtak a tárgyalások az EMMI-vel, ahol az egészségügyi vezetés gyors ütemben cserélődik. A minisztériumi anyagok nem jutnak el a a kamarához, a kamara levelei elvesznek, ez a helyzet megnehezíti az egyeztetéseket – ismertette a problémát Éger István. Holott eleve kevesebb sürgősségi eset lenne, ha a háziorvosi ellátás rendszeresebb, szisztematikusabb lenne, hisz kellő ápolás mellett kevesebb akkut eset jön létre
– mondta el Éger István.
Éger István elmondta, a kamara régóta, lassan 15 éve forszírozza az egészségtan tantárgy beemelését a nemzeti alaptantervbe, mely az emberek egészségtudatos viselkedését, egészségük hatékony megőrzését szolgálhatná. Az emberek 50 százaléka ugyanis egyáltalán nem vigyáz az egészségére, majd betegként sem követi az orvosi utasításokat. Az egészség azonban társadalmi közérdek, mert a lerokkanás veszélyezteti a munkavállaló népesség értékét, és hatalmas terhet ró a társadalomra azok kezelése. Egészségtan tanár képzés egyéb iránt már folyik a Pécsi Egyetemen, ezt lehetne kiterjeszteni a közoktatásba is.
Tekintse meg a teljes beszélgetést: