A tájékoztatás szerint az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) és az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. azzal a céllal kérte fel a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséget (NAÜ) az úgynevezett OSART vizsgálat elvégzésére, hogy a rendelkezésre álló legjobb tapasztalatok alapján feltárhassák az erőmű üzemviteli biztonságának további javítási lehetőségeit.
Az OSART vizsgálat önkéntesen igényelt megmérettetés, amelynek mércéje a NAÜ biztonsági szabványainak rendszere.
A közleményben felidézték, hogy a Paksi Atomerőmű mindig is aktívan vett részt a NAÜ immáron több mint 40 éves OSART programjában. A 18 napig tartó OSART vizsgálat tíz területet ölelt fel, ezzel lefedi az atomerőmű szinte teljes működési spektrumát.
Kiemelték, a NAÜ biztonsági irányelvein alapuló vizsgálatot lezáró jelentéstervezet több jó gyakorlatot is azonosított a Paksi Atomerőmű tevékenységében, ezeket később a szervezet tagságán keresztül a nemzetközi szakmai közvéleménnyel is megosztja.
A vizsgálóbizottság által megfogalmazott fejlesztési javaslatok között szerepel a munkavállalók vezetők általi hatékonyabb ösztönzése a hibázás elkerülése érdekében, a karbantartó berendezésének ellenőrzési rendszerének, illetve a földrengés ellen védett területen rendszeresített rögzítetlen eszközök felülvizsgálata - írák a közleményben.
Yury Martynenko, a vizsgálócsoport vezetője, a NAÜ vezető nukleáris biztonsági tisztviselője a közleményben kiemelte, örömmel tapasztalták, hogy az erőmű nagyon jól felkészült, és teljes mértékben együttműködött velük.
Horváth Péter János, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója a közleményben hangsúlyozta, a biztonság záloga egyebek közt a folyamatos fejlesztés, az állandó hatósági ellenőrzés, és nem utolsó sorban az itt dolgozók tudása, tapasztalata és elkötelezettsége.
Juhász László, az OAH hatósági elnökhelyettese a közleményben úgy fogalmazott, a nemzetközi felülvizsgálat nem tett olyan észrevételt, amely megkérdőjelezte volna a Paksi Atomerőmű magas biztonsági szintjét. A most záruló vizsgálat ajánlásai, javaslatai ennek a biztonsági szintnek a hosszú ideig történő megőrzését, következetes fejlesztését támogatják, és ezt célozza az Országos Atomenergia Hivatal hatósági felügyeleti tevékenysége is - olvasható a közleményben.
MTI