Az 1100 lakosú Felsőnyéken négy éve nincs állandó háziorvos, az ellátást helyettesítéssel oldották meg. Mivel ezek a doktorok több településen is rendeltek, rendszeresen előfordult, hogy nem értek időben a faluba. „Olyan orvos volt, aki megjött, két órát késett, és ha nem volt beteg, akkor elment. Most aztán rendesen megjön az orvos” – mondta Városi Józsefné, helyi lakos.
Veres János korábban Miskolcon praktizált, családjával nemrég költözött a Felsőnyéktől harminc kilométerre lévő Siófokra. Január elseje óta onnan jár mindennap a faluba. A település szolgálati lakást is adna neki, nem kizárt, hogy rövidesen ezt igénybe is veszi. „Könnyebb állás, mint ami volt Borsod megyében. Körülbelül a fele a kártyaszám, mint a Borsod megyei körzetben, ahonnan eljöttem, és közben egy pályázatot megnyertem” – mondta Felsőnyék új háziorvosa.
A pályázatot az Országos Egészségbiztosító Pénztár írta ki olyan településekre, ahol legalább egy éve nincs háziorvos. Veres János ennek segítségével került Felsőnyékre. Négyéves szerződést kötött, kilencmillió forintot kap.
„Az OEP-pel kötött szerződés alapján teljesen finanszírozzuk az orvosi ellátás költségeit. Tehát elvileg az önkormányzatnak azon kívül, hogy fönntartja az ingatlant, az épületet, nem kerül másba az orvosi ellátás. Végre van egy főállásban lévő doktora a falunak, aki a hét minden napján rendel” – fejtette ki Debella László, a település független polgármestere.
A pályázat segítségével az országban 41 praxis talált gazdára, a keretösszeg 500 millió forint volt. Ennek 40 százaléka a kasszában maradt, mert voltak olyan körzetek, melyek ellátására egyetlen orvos sem jelentkezett.