A kormányfő rámutatott, a háború azonban továbbra is nyitott, több százezer ember vesztette életét, továbbra is öldöklés folyik a frontvonalon, nem látni a dolog végét.
Ebben a közegben kell Magyarországnak békepárti politikát folytatni. A mi álláspontunk, mi nem szállítunk fegyvert, nem is adunk pénzt fegyverre. Most, hogy 50 milliárd eurót kap Ukrajna, azt nem fegyverekre kapja! Az egy másik vita, az is zajlik, az egy másik pénzügyi alap
- tette hozzá.
Orbán Viktor kiemelte, a most elfogadott 50 milliárd euró arra kell, hogy a csődbe jutott ukrán állam ne omoljon össze.
Úgy fogalmazott,
Ukrajna lélegeztetőgépen van, ha az amerikaiak és az európaiak nem küldenek pénzt, akkor be kell zárni a boltot. Gyakorlatilag az ukrán állam költségét állja most az Európai Unió.
A miniszterelnök szerint nem igaz, hogy az idő az ukránoknak kedvez, sokkal inkább az oroszoknak, és nem látja esélyét az erőviszonyok megváltozásának sem.
Orbán Viktor azért tartja sikeresnek a brüsszeli tárgyalásait, mert meg tudott állapodni abban, hogy nem vehetik el a magyaroknak járó pénzt és azt nem küldhetik el Ukrajnába.
A nagyokkal meg lehetett állapodni abban, hogy ez nem fordulhat elő és akkor Magyarország is részt vállal az ukrán állam működéséhez szükséges pénzek küldéséből, de fegyvert nem küldünk és Magyarországra továbbra is éerkezik az a pénz, ami nekünk jár
- összegezte a kormányfő.
Gazdákkal találkozott Orbán Viktor Brüsszelben
A szerdai találkozót felidézve a miniszterelnök elmonda, az a fő gondjuk, hogy Brüsszel olyan szabályokat hoz, ami a termelést egyre drágábbá teszi számukra. Brüsszel megengedi, hogy olyan országokból hozzanak be termékeket az EU-ba, ahol nem érvényesek ezek a szabályok. Ebből nagy vita volt az EU-csúcson is.
Most éppen a csirkét engedik be, vagyis egy kilogramm csirkehús előállítása Európában és Ukrajnában teljesen más költségszinten történik, ez pedig nem fair, a gazdák éppen ezért vannak ott, úgy érzik a távolság köztük és a brüsszeli döntéshozók között, az ég és föld
- mutatott rá.
Orbán Viktortól azt kérték a gazdák, hogy Magyarország, Szlovákia és Lengyelország blokkoljon és ne engedje be az ukrán árut.