– A háború árnyékában élünk és úgy látom, hogy a vatikáni diplomácia középpontjában a háború és a béke kérdése áll, úgyhogy jó helyre mentem megerősítésért – fogalmazott Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorának adott interjúban, annak kapcsán, hogy a héten Ferenc pápával találkozott. A miniszterelnök elmondta, hogy a Vatikánban tárgyalás folyt nemzetközi ügyekről, valamint a hazánkkal való kapcsolatról.
– Minden olyan ügyben, amiben a katolikus egyház segítséget tud nyújtani, számíthatunk rájuk és a Vatikánra – tette hozzá.
„Amerika nélkül ez a háború nem lenne”
Orbán Viktor elmondta, rikta helyzet van, mert két amerikai elnök van, és Amerika szerepe a szomszédunkban zajló orosz-ukrán háborúban megkerülhetetlen. – Ebben a háborúban Amerika az egyik főszereplő, nélkülük ez a háború nem lenne – jelentette ki, hozzátéve: amerikai támogatás nélkül Ukrajna nem tudna ellenállást kifejteni.
– Amikor Amerikáról gondolkodunk, úgy kell róluk gondolkodni, mint akik nélkülözhetetlen szerepet játszanak az európai rendszerben – vázolta a miniszterelnök a helyzetet. Mint mondta,
ha itt hagynának bennünket, abban a pillanatban itt egy biztonsági vákuum jönne létre.
A kormányfő jelezte, ha vége lesz a háborúnak, akkor rendezni kell Európa biztonsági helyzetét. Mint mondta, ez bonyolult és hosszú tárgyalássorozat lesz, most a tűzszünetre kell összpontosítanunk.
A miniszterelnök szerint az egyik amerikai elnök, azaz Donald Trump békepárti, míg a másik, most hivatalban levő amerikai elnök fokozni akarja a háború mértékét, fokozni akarja a támogatásokat.
Orbán Viktor szerint az, hogy az amerikai külügyminiszter megüzeni, hogy vigyék lejjebb Ukrajnában a sorozás korhatárát, vagyis hogy még több fiatal halljon meg a fronton, jól jelzi, hogy már éppen ideje volt, hogy bekövetkezzen a változás. A miniszterelnök szerint rossz döntést hoztak az ukránok, amikor angolszász nyomásra nem kötöttek békét az oroszokkal 2022-ben.
Jönnek a Patrióták Budapestre, alakul az új többség
A miniszterelnök a migráció ügyéről elmondta, hogy az olasz miniszterelnökkel is tárgyalt, ugyanis egy malomban őröl az olasz és a magyar kormány, amelyek elleneznek mindenfajta migrációt, a brüsszeli politikát pedig meg akarják választani. – A liberálisok, a szocialisták és a néppárt megállapodott, amivel létrejött a brüsszeli kormány, aminek mi az ellenzéke vagyunk. Ez a brüsszeli kormánykoalíció a gyermekvédelem, a migráció, a gazdaság, és a háború kérdésében is ránk akarja erőltetni a véleményét – fogalmazott Orbán Viktor.
Felhívta a figyelmet, hogy a Patrióták EP-frakciója most Budapesten ülésezik. – Ha a patriótákat és az európai konzervatívok egyben nézem, akkor az már a második legnagyobb tömörülés az EP-ben – ismertette a kormányfő, aki szerint
belátható időn belül a legnagyobb frakciójuk lehet,
és többségbe kerülhetnek majd mivel egyre többen csalódhatnak a brüsszeli paktumban, és egyre több képviselő nyergel majd át hozzájuk.
– Ursula von der Leyen és Manfred Weber ellenségként tekint Magyarországra és kormányváltást akarnak. Kijelölték, hogy a Tisza Pártot akarják kormányon látni – tette hozzá. Mint mondta, a Tisza Párt egy lesöprő, agresszív stílust választott, ami számára ellenszenves, de biztosan sokak számára imponáló. – A politikában a szóvivők feladata a rém kellemetlen, agresszív politika leállítása – utalt Orbán Viktor arra, hogy a héten Menczer Tamással, a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatójával keveredett vitába Magyar Péter.