Az egyenruha többé nem félelmet ébreszt, hanem tiszteletet parancsol – ezt Orbán Viktor mondta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának tisztavatási ünnepségén, a budai Várban. A miniszterelnök hangsúlyozta, 2010 után az emberek egyik fő elvárása az volt, hogy a rendőrség véletlenül se kelthessen olyan benyomást, hogy nem az áldozatok, hanem az elkövetők oldalán áll. Orbán Viktor beszédében a kormány egyik legnagyobb adósságának a rendvédelmi életpályamodell kialakítását nevezte
„Becsületemre és lelkiismeretemre fogadom, hogy Magyarországhoz és annak alaptörvényéhez hű leszek” – a Szent Korona másolata és a történelmi zászlók előtt tiszti esküt tett hallgatókat a kormányfő arra emlékeztette, hogy nehéz hivatást választottak. Aki rendőrtiszti pályára készül, annak tudnia kell, hogy a rendőr a törvény hangja, ezért minden szavában és tettében a törvényt kell képviselnie, mondta Orbán Viktor.
– Nehéz munkával bár, de visszaállítottuk a mundér becsületét. Az egyenruha többé nem félelmet ébreszt, hanem tiszteletet parancsol. Ahhoz pedig, hogy a mundér becsületét meg is tudjuk védeni, Magyarországnak szüksége van elkötelezett rendészeti dolgozókra, olyanokra, akik számára ez a munka egyszerre jelent biztos megélhetést, karrierlehetőséget és hivatást – fogalmazott a miniszterelnök.
A kormány 2010-ben hozzálátott a rendvédelem reformjához. 3500 fővel növelték a testület létszámát, hogy a rendőri jelenlét az ország legeldugottabb településein is érezhető legyen. A rendőrséget megtisztították, a büntetés-végrehajtást pedig önfenntartóvá tették, sorolta a kormányfő.
– Hölgyeim és uraim, ahhoz, hogy önök hatékonyan tudjanak dolgozni, nekünk megfelelő körülményeket kell teremtenünk. Az önökkel szembeni legnagyobb adósságunk törlesztése, az életpályamodell kialakítása azonban még hátravan. Kiemelten fontos feladat, hogy ezt a munkát elvégezzük, és ezáltal tervezhetőbb, biztonságosabb, stabilabb életpályát tehessünk lehetővé mindannyiuk számára – fogalmazott a miniszterelnök.
A fiatalok körében népszerű a közszolgálati egyetem, volt olyan szak a rendészettudományi karon, amelyen 26-szoros volt a túljelentkezés. „Nagyon kemény három év áll e mögött a mai nap mögött – mondta Halász Zsuzsanna rendőr főhadnagy. – Úgy gondolom, hogy megfelelő elméleti ismeretekre tettünk szert, hogy a későbbiekben, a gyakorlat során megfelelőképpen hasznosítani tudjuk, és úgy gondolom, hogy ezt a három évet méltóképpen megkoronázta ez a mai nap mindenki számára” – tette hozzá.
A végzős tisztek egy rövid pihenő után már a gyakorlatban bizonyíthatnak. „Ezekkel a diplomákkal, amelyeket a ma esküt tett fiatalok kaptak, nemcsak hogy el lehet helyezkedni, ők már meg is kapták az első beosztásba helyező parancsukat” – közölte Patyi András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora.
A végzősök közül százhuszan kerülnek a rendőrséghez. Ők bűnügyi és gazdasági nyomozóként, a közlekedésrendészet és a közrendvédelem, az igazgatásrendészet és a határrendészet munkatársaként folytatják pályafutásukat. Huszonkilencen a Nemzeti Vám- és Adóhivatal, hatan a büntetés-végrehajtás, tizenegyen pedig a katasztrófavédelem tisztjei lesznek.