Jelnyelvet használt a miniszterelnök, amikor átadta a táblagépét az első hallássérült munkavállalónak, aki a tablettel léphet kapcsolatba a jeltolmáccsal.
A hallássérült ügyfél felhívja a videorendszeren keresztül a tolmácsot, a tolmács pedig hívja a halló félt, majd segíti a beszélgetésüket. A program a hivatali ügyintézést is megkönnyíti. „Ez a kontakttolmács szolgáltatási rendszer azonnal rendelkezésre álló szolgáltatást jelent. Bármikor segítséget, együttműködést lehet kérni a tolmácstól, akkor is, ha nincs jelen a tolmács, ha távolról bevonható a kommunikációba, tehát munkahelyen, a munkaadóval kapcsolattartásban, a munkatársakkal való kapcsolattartásban bármikor bevonható. Tehát az akadály, amivel a munkavállalás során találkoztak, ez szűnik meg ezáltal” – mondta Kósa Ádám, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének elnöke.
A tolmácsprogram százezer siket, illetve nagyothalló embernek segíthet – mondta a Soltész Miklós szociális államtitkár. „Közép-Kelet-Európában elsőként sikerült ezt a rendszert kialakítanunk, de Európában is sok országot megelőztünk, akik nálunk sokkal jobb anyagi és más körülmények között élnek. Óriási dolog ez, hiszen segíteni fog a hallássérültek mindennapjaiban, és remélem, hogy hosszútávon még jobban ki tudjuk majd terjeszteni.”
A tolmácsszolgáltatás javítja az esélyegyenlőséget a miniszterelnök szerint. „Az egész magyar társadalom szempontjából azt tartom a legfontosabbnak, hogy a munkalehetőség és a munka által megadott emberi méltóság az sok olyan ember számára is megadatik, aki korábban ebből nem részesülhetett csak azért, mert fogyatékkal élő” – mondta Orbán Viktor.
A tolmácsprogramot a tesztidőszakban, 2015 februárjáig csak a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének tagjai használhatják.