Németországban, Ausztriában és Csehországban az áradások emberi életeket is követeltek – emlékeztetett napirend előtti felszólalásában a miniszterelnök. Orbán Viktor egy magabiztos és cselekvőképes ország teljesítményének nevezte a sikeres védekezést.
A Jobbik új gátak építésével csökkentené az árvízi védekezés költségeit. A jobboldali ellenzéki párt szerint két évtizeddel a rendszerváltozás után nem minősülhet politikai tabunak a dunai vízlépcső megépítése sem. „Mindegyik pártban ma az identitásukat abban az időszakban eredeztetik, amikor ez volt az igazi fellépés a kommunista rendszer ellen. De talán ennyi évtizeddel ezután ezt a politika által rárakott guanót erről a szakmai kérdésről le kellene vakarni, mert mértékadó elemzések is arról szólnak, hogy amennyiben a vízlépcsőzés megvalósult volna, vagy megvalósul, aminek természetesen nem energetikai főszerepe van, akkor sokkal kevesebb erőfeszítéssel, kevesebb kárral lehet egy ilyen típusú árvizet is megoldani” – mondta Balczó Zoltán.
Az árvízi károk megelőzését hangsúlyozta az MSZP elnök-frakcióvezetője is. „Ugyanúgy fontos a gátak megerősítése vagy éppen építése több olyan helyen, ahol most is látszódott, hogy komoly problémát okoz, illetve vésztározók vagy az ártereknek az ügye” – közölte Mesterházy Attila.
A Fidesz frakcióvezetője Magyarország győzelmeként értékelte a sikeres védekezést. Felszólalásában kitért a miniszterelnököt ért támadásokra is. „Ez a vita arról szólt, hogy az ország vezetőjének ott kell-e lenni akkor, amikor baj van. Én azt gondolom, hogy erre a legegyszerűbb válasz a legtermészetesebb dolog, a választók, a polgárok minden alkalommal azt várják el a vezetőjüktől, legyen az polgármester, miniszter vagy miniszterelnök, hogy legyen ott, amikor gond van” – jelentette ki Rogán Antal.
A KDNP frakcióvezetője, Harrach Péter pedig egyebek mellett arról beszélt, hogy Szentendrét mobilgát védte meg az áradó Dunától.