A Budapest 21 című dokumentum kitér a közösségi közlekedés finanszírozására és a jövőbeni fejlesztésekre is. Orbán Viktor miniszterelnök azt mondta: a kormány célja, hogy Budapest a XXI. században is a legversenyképesebb városok közé tartozzon.
A budapesti városházán kezdte a napot a miniszterelnök, a belügyminiszter és két államtitkár – délelőtt írták alá a kormány és a főváros közötti megállapodást. A főváros adósságának 60 százalékát, több mint 104 milliárd forintot vállal át a kormány. A főpolgármester szerint így több fejlesztést tudnak indítani.
„Ez a város 2010 októberére a hitelképessége határára ért – mondta Tarlós István. – A korábbi hitelszerződések is már veszélyben forogtak, és ennek a 60 százalékos adósságátvállalásnak az a kamatterheknél sokkal fontosabb következménye, hogy a város hitelfeltételei meghatározó módon javulnak” – tette hozzá Budapest első embere.
Orbán: Már az is bravúr…
A miniszterelnök szerint az előző, balliberális városvezetés öröksége mellett már az is bravúr, hogy Budapest 2010 után működőképes maradt. – Mi nem egyszerűen átmeneti segítséget akartunk nyújtani, hanem ki akartuk szabadítani a fővárost az adósságcsapdából – mondta Orbán Viktor. A kormányfő a magyar gazdaság motorjának nevezte a fővárost. Azt mondta: a gazdasági növekedés beindításához Budapestnek is jól kell teljesítenie.
„Ha Budapesten nem jól mennek a dolgok, ha Budapest gazdasága nem fejlődik, nem erős, akkor az ország sem fejlődik – hangsúlyozta a miniszterelnök. – Ezért ha gazdasági növekedést akarunk, ha azt akarjuk, hogy a már többször, több helyen elmondott öt gazdasági mutatónk mellé a gazdasági növekedés is fölzárkózzon és rendben legyen, biztatást jelentsen az ország számára, hogy fejlődünk, növekedünk: ahhoz Budapestnek is fejlődnie, növekednie kell” – tette hozzá Orbán Viktor.
A kormányfő szerint a világ egyik legversenyképesebb fővárosává akarják tenni Budapestet. – A fővárosnak is többre van szüksége, mint a város működtetésére ahhoz, hogy egy derűs és boldog hely legyen – fogalmazott Orbán, hozzátéve: ezért az elmúlt két év stabilizáló erőfeszítéseinek köszönhetően, mai napon megnyílik a lehetőség arra, hogy immáron a jövőről, a fejlesztésről is beszéljünk.
A szerződés egyebek mellett tartalmazza a BKV finanszírozásának rendezését és a Duna-partok megújítását. A kormány 2014 és 2020 között számos beruházáshoz támogatást nyújt. Dugódíj azonban biztosan nem lesz: a kormány és a főváros megállapodott abban, hogy felülvizsgálják azt a korábbi szerződést, ami előírta a bevezetését.
Az MSZP szemfényvesztést emleget
Az MSZP fővárosi frakcióvezetője szemfényvesztésnek nevezte a megállapodást. Horváth Csaba úgy számol: az adósságkonszolidáció csak az elvett források 15 százalékát adja vissza a fővárosnak. A politikus szerint a kormányzati intézkedések miatt Budapest 850 milliárd forintnyi veszteséget szenvedett el. A frakcióvezető azt mondta: a megállapodás bejelentése a fővárosi választási kampány megkezdését jelenti.