Orbán Balázs a Hanns-Seidel-Alapítvány rendezvényén arról beszélt: a bajor-magyar kapcsolatok az államalapításnál is korábbra nyúlnak vissza. Szent István és felesége, a Bajorországból származó Gizella "együtt munkálkodtak" Magyarország kereszténnyé tételén - idézte fel -, munkájuk eredményeképpen alakult meg, majd stabilizálódott a magyar állam, és tért vissza a stabilitás Európa középső területére.
Hozzátette: a két nép később is közösen tudott tenni egy geopolitikailag stabil, kölcsönösen előnyös gazdasági, politikai és kulturális kapcsolatokra épülő Európa megteremtésén. Ebben a közös igyekezetben pedig a keresztény értékeken alapuló politizálás volt mindig is a közös munkaalap, ami a magyarokat és a bajorokat hagyományosan összekötötte - emelte ki.
Orbán Balázs a Hanns Seidel Alapítványnak köszönetet mondott a keresztény roma szakkollégiumi hálózat támogatásáért, valamint azért is, hogy a belügyi együttműködés keretében hozzájárultak a határvédelemhez, az európai és a magyar biztonság ügyéhez. Hozzátette: az Andrássy Egyetem sem valósulhatott volna meg az alapítvány nélkül.
A rendezvényen Hans Reichhart lakhatási, építési és közlekedési ügyekért felelős bajor államminiszter Magyarország és Bajorország kapcsolatát erősnek nevezte. Ezek a kapcsolatok évszázadokon át fejlődtek gazdasági téren és az emberek között is, ezért 2020-ban is fontos cél a két nemzet közötti barátság ápolása - mondta.
Hans Reichhart a Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusaként az MTI-nek nyilatkozva hozzátette: örülne, ha a Fidesz maradna az Európai Néppártban, hiszen a néppárt egy nagy pártcsalád közös értékekkel, közös meggyőződéssel, melybe beletartozik a Fidesz is. Hozzátette: közös keresztény emberképük van, és gazdasági elképzeléseik is hasonlóak.
"Annak örülnék, ha a néppárton belül az utat közösen járnánk a jövőben is" - fogalmazott.
MTI