Szorongás, pánikbetegség, addikció, krónikus stressz és skizofrénia. Napjaink leggyakoribb idegrendszeri betegségei. De nő az Alzheimer-kórban, az epilepsziában és a depresszióban szenvedő betegek száma is. Kezelési költségük igen drága, ötven százalékkal magasabb terhet ró a gazdaságra, mint például a szív- és érrendszeri problémák. Csak 2010-ben 798 milliárd eurót költöttek az unióban ezekre a betegségekre.„Hogy miért ennyivel drágábbak ezek a betegségek, könnyen belátható, hiszen egy szív-ér rendszeri beteg, infarktusos, egy rákos beteg viszonylag hamar meghal, míg Alzheimer-kórral például tíz-húsz-harminc évig elélnek az emberek. És nemcsak ők vonódnak ki a munkavégzésből, de az esetek többségében szociális ellátásra szorulnak, vagy kivonnak egy családtagot a munkavégzésből” – mondta Freund Tamás, a Nemzeti Agykutatási Program elnöke.
A cél a megelőzés lenne. A Magyar Tudományos Akadémia részvételével ezért Nemzeti Agykutatási Program indul. „Magyarországon a világon elsőként indul el egy olyan Nemzeti Agykutatási Program, amely a magyar agykutatás eredményeire alapozva, a kutatás és a fejlesztés, betegségmegelőzés, a gyógyítás terén egyaránt egyedülálló eredményeket ígér. A magyar agykutatás kivételes elismertségnek örvend a világban. Kiváló kutatóink munkáját és eredményeit nemzetközi tudományos várakozás és figyelem övezi” – mondta Pálinkás József.
Az aláíráson részt vett a miniszterelnök is, aki bejelentette, hogy a kormány 12 milliárddal támogatja a kezdeményezést. „Az Európai Unió közzétette a következő két évre szóló gazdasági előrejelzéseit, és Magyarországot messze az európai uniós átlag fölé helyezte.”
Orbán Viktor azt mondta, az ország javuló gazdasági teljesítményének köszönhető, hogy a tudományra és a kultúrára is jut támogatás. „Az agykutatás lehet egy olyan zászlóshajó az előttünk álló korszakban, amelyben ki tudjuk magunkat tüntetni, ahol a tehetségünket meg tudjuk mutatni, és ahol társadalmilag hasznos felismeréseket és tudományos eredményeket érhetnek el a kutatóink. Azt reméljük, hogy ezek a kutatások hasznosulnak majd a magyar ipar egyik húzóágazatában a gyógyszergyártásban, és azt is gondoljuk, hogy ha ez bekövetkezik, akkor az ezen a területen sikeres magyar kutatók a fiatal tudósnemzedéknek is példaképei, talán esetleg később mentorai is lesznek majd” – fogalmazott a miniszterelnök.
Orbán Viktor hozzátette: a kormány célja, hogy Magyarország a termelési központ mellett kutatási innovációs térséggé is váljon Európában.