A munkanélküli-ellátásokra és a közmunkaprogramra fordított állami kiadások mértéke 2012 óta folyamatosan nőtt. A kormány tervei szerint jövőre a jövedelempótló támogatások mértéke már csökkenne, állástalanellátásokra 237 milliárd forint jutna. A miniszterelnök már az önkormányzati választások után kijelentette: négy év alatt fokozatosan csökkentenék, majd eltörölnék a munkanélküli-segélyt. „A célunk és a vállalásunk az, hogy legkésőbb 2018-ra egyetlen jövedelempótló támogatásra se legyen szükség Magyarországon, mert elérjük, hogy mindenkinek legyen munkája” – mondta Orbán Viktor.
A baloldali pártok támadják a kabinet elképzelését. „Az, amit kitalált az Orbán-kormány, súlyos társadalmi konfliktusokhoz fog vezetni, és százezrek maradhatnak segély nélkül. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag százezren az éhhalál közelébe kerülhetnek” – mondta Gréczy Zsolt, a Demokratikus Koalíció szóvivője.
A miniszterelnök szerint 2010-ben még majdnem 500 ezren szorultak foglalkoztatást helyettesítő támogatásra, 2014-ben viszont már csak alig 178 ezren. A munkanélküli-segély megszüntetésével egyidejűleg emelnék a közmunkaprogram keretszámait. Jövőre a közmunkásokra szánt összeg 270 milliárdra emelkedne, ezzel pedig mintegy 250 ezer közmunkás dolgozhatna.
A Belügyminisztérium által jegyzett kormányrendelet-tervezetből az is kiderül: az eddigi tizenegy helyett már tizenkét hónapban dolgozhatnak a közmunkások, a megváltozott munkaképességűeknek pedig lehetőségük lesz négy órában dolgozni.
„Elhibázottnak tartjuk a kormánynak ezt a koncepcióját, úgy gondoljuk, hogy nem veszi figyelembe azt, hogy a munkaerőpiaci dinamikák hogyan működnek és azt, hogy mik azok az eszközök, amelyek valójában visszavezethetnék az embereket a valódi munka világába” – mondta Bálint Mónika, a Magyar Szegénységellenes Hálózat közösségszervezője.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma közleményben reagált. A tárca szerint a közmunkaprogram lehetőség arra, hogy munkanélküliek kilépjenek az inaktív státusból.
„Ma a közmunkát Magyarországon nem munkahelyteremtésre használják, ez nem jó eszköz a munkahelyteremtésre, nem lehet egy országot közmunkára építeni. Ma egy közmunkában dolgozó ember vagy egy munkanélküli a tésztagyárban, a tejüzemben, a konzervgyárban szeretne dolgozni, ez világos. De Magyarországon ilyen típusú munkahelyteremtés nincs. A közmunkát szociális segélyként alkalmazzák Magyarországon” – vélekedett Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke.
Az idei költségvetésben 183 milliárd forintot különített el a kormány a közmunkaprogramra, júliusban további 47 milliárddal kellett kiegészíteni a keretösszeget, mivel a hátrányos helyzetű térségekben a vártnál többen érdeklődtek.