„Elfogadom a kihívást” – műanyag tálból csemegéző ló, két kutya, és egy síró kisgyermek társaságában vágott bele a baloldal főpolgármester-jelöltje a vizes vödrös kihívásba.
Falus Ferenc a baloldali pártok főpolgármester jelöltje volt még 2014-ben. A volt tisztifőorvos azonban később úgy döntött, visszalép, mivel a közvélemény-kutatások szerint még a mérhetetlen támogatottságú párt jelöltje Bokros Lajos is népszerűbb nála. Így a volt szocialista pénzügyminiszter lett Tarlós István legnagyobb kihívója és végül 13 százalékkal maradt alul a választáson.
Ugyan már 2014-ben felmerült az előválasztás ötlete, de ahogyan a 2018-as országgyűlési választások előtt, akkor sem sikerült megállapodásra jutni. Egészen a mai napig.
„Együtt tudjuk bejelenteni Magyarország történelmében először az előválasztás intézményét választásokon” – mondta Molnár Zsolt, az MSZ budapesti elnöke.
Az MSZP, a DK, a Párbeszéd és a Szolidaritás Mozgalom közös sajtótájékoztatón jelentette be: előválasztást tartanak, hogy egy jelölt álljon szemben Tarlós Istvánnal a főpolgármester választáson.
„Budapestnek elege van a Fideszből, tavasszal is elege volt, és elege van Tarlós István városvezetéséből – nyilatkozta Gy. Németh Erzsébet, a DK fővárosi önkormányzati képviselője. – A Demokratikus Koalíció ne csak úgy vesz részt, hogy politikailag vesz részt és támogatja az előválasztást, hanem úgy is természetesen, hogy minden infrastruktúránkat felajánljuk az előválasztás lebonyolítására."
„Ez egy vicc” – A főpolgármester nem rejtette véka alá a véleményét az előválasztás intézményéről. Tarlós István szerint nem csak az a baj, hogy más értékrendű pártok akarnak koalícióra, lépni, de már a szabályos lebonyolítás is lehetetlen.
„Ez az egész előválasztás egy cirkusz – véli Tarlós. – Nem beszélve arról, hogy mindig diszkréten azt mondják, hogy meg lehet hekkelni, de nem is erről van szó, hanem hogy egyszerűen hiteltelen. Le fogják az embereket igazoltatni, én is odamehetek és azt mondhatom, hogy éjszaka meggondoltam magam és szocialista lettem, vagy pláne liberális.”
Az előválasztáshoz egyelőre nem csatlakozott sem a parlamenten kívüli Momentum, valamint a Jobbik és az LMP sem, a zöldpárt ugyanakkor már korábban bejelentette: Puzsér Róbertet támogatják 2019 őszén. A Jobbik korábbi főpolgármester jelöltje, Staudt Gábor két napja jelentette be: magánéleti okokból lemond parlamenti mandátumáról.
Puzsér Róbert kétfordulós előválasztásról állapodott meg – ahogy fogalmazott – a régi baloldallal. A főpolgármesteri székért induló publicista erről Facebook oldalán számolt be.
A forgatókönyv szerint az első fordulót az MSZP, a Párbeszéd és a DK rendezi, kiválasztva a közös baloldali jelöltet, aki júniusban mérkőzne meg Puzsér Róberttel a második fordulóban, ahol az dől el, hogy az ellenzék kit indít közös jelöltként a kormánypárti Tarlós István ellen. Az LMP által is támogatott Puzsér szerint jelenleg ez a legjobb esély az ellenzék- és a főpolgármester leváltására. A publicista Sétáló Budapest nevű programjának részeként, autómentessé tenné a belvárost, és véget vetne a társadalom megosztásának.